Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 30 z 323    Přejít na stránku Předchozí  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 323  Další
Autor Zpráva
Offline
Uživatelský avatar

6603
21 pro 2005 17:01
Muž jezdil MHD v policejní uniformě. Nechtělo se mu platit za jízdenky


Offline
1779
04 bře 2012 23:26
mauriicio: No jsem rád, že jsem konečně někým byl pochopen.
Ano, přesně tak, souhlasím se vším.

_________________________________
1901 – 1919 = 13TA (ty špatný)
1920 – 1949 = 13TB (ty dobrý)


Offline
21
27 čer 2020 17:36
Naxashi píše:
Klimatizace je glorifikovaná tepelná pumpa. (…)


K problematice "klimatizace / fyzika / oteplování. Termodynamické zákony říkají, že pokud jde do zařízení proud, musí v konečném důsledku docházet k ohřevu. To znamená, že abyste zjistili, o kolik zařízení "ohřívá planetu", stačí se podívat na položku "výkon" (nebo spotřeba). To, že klimatizace "někde chladí" a "někde fouká horký vzduch" je pak nepodstatné.

Nejvíce tedy bude "přispívat" běžící trouba nebo mikrovlnka. Na druhou stranu, tyto dvě běží zřídka, takže klimatizace běžící ve dne v noci je možná celkově překoná. Pak ale soupeří s ledničkou, televizí nebo počítačem, podle typu a uživatele.

Pro lidi mluvící anglicky a se zájmem o populární fyziku nabízím článek, který se této problematiky lehce dotýká: https://what-if.xkcd.com/35/ Mimo jiné popisuje, co se stane když zapomenete telefon v nabíječce. Pokud není nabíječka na dotek teplá, spotřebovává méně než 50Kč měsíčně. A pokud není na dotek teplý malý konektor mobilu, pak již nabitý telefon spotřebuje méně než korunu elektřiny ročně. (A pak už popisuje, jak moc horká může být krabice s fénem uvnitř. Populární fyzika :D )


Offline
1779
04 bře 2012 23:26
PvvS: Pro lidi jako ty jsem tam napsal „Jo, a upřesnění: nejsem proti klimatizacím.“

_________________________________
1901 – 1919 = 13TA (ty špatný)
1920 – 1949 = 13TB (ty dobrý)


Offline
9986
15 led 2005 23:41
Naxashi, priteli, kdy ti jeblo?


Offline
Uživatelský avatar

9266
10 čer 2004 11:19
Naxashi píše:
Klimatizace je glorifikovaná tepelná pumpa. Hmmmm. To jsou mi „náhody“…




Tak jdi vypnout i ledničku.. Ta určitě jede nonstop..


Offline
586
25 říj 2019 10:12
Naxashi píše:
…ale líbí se mi, že v naší společnosti jsou tací, co tvrdí, že člověkem způsobená klimatická změna je hoax. Jj. Jasný. Když jsem byl dítě, sněžilo i na konci listopadu. Sníh byl dlouho, po celou zimu, bylo chladno. Teď? Oslavuju, když vůbec začne sněžit. A zrovna, jako náhodou, se tahle změna stala v letech, kdy byl velký nárůst spalování fosilních paliv. Ať už v elektrárnách, autech, letadlech nebo lodích. Hmmmm. To jsou mi „náhody“…

Korelace, kauzalita... :-k Nesmyslný závěr.


Offline
1779
04 bře 2012 23:26
Klimatizace je glorifikovaná tepelná pumpa. A protože zákony fyziky, tak pro svůj provoz teplo i vyrábí. Takže ve výsledku ohřívá venkovní vzduch víc, než chladí ten vnitřní. Je k tomu obvykle ještě odvlhčovací funkce, protože opět, fyzika, tomu není dost dobře možné se vyhnout. Tím pádem tam kompenzuje voda. A z hodin fyziky, na které „jsme“ (já ne) nadávali, k čemu nám v reálném životě budou, víme, že voda má masivní skupenské teplo. Takže kondenzací vody bereme to teplo. To je opět další teplo, co vypouštíme do prostředí. A není to zanedbatelné množství. Já doma odvlhčovač mám. V létě ho nemohu provozovat, protože bych se tam uvařil. A v zimě? No, řekněme, že jsem topení nezapnul ani nepamatuju.
Zeleň. Ta je docela vtipná. Pohlcuje CO2, ale zároveň…taky produkuje teplo. Poušť, co má vysoké albedo, to záření odrazí zpátky pryč, zeleň vezme viditelné světlo, použije jeho energii a tak trochu svítí v IR oblasti. To je přesně ta, co nechceme. Na druhou stranu, zadržuje přesně ty plyny, co tu drží teplo. Takže…asi jde o to, jaký vliv je znatelnější. Ale pokud zeleň porovnám s betonem nebo asfaltem, je to asi jasný. Zeleň, všude, na střechy baráků, prostě všude.
Ten přístup typu „bude to horší“ a sednout si na zadek se mi nelíbí. Když na tebe jede auto, taky se zastavíš a necháš se srazit? Co takhle s tím něco dělat? Planetu máme bohužel jen 1 a zákony fyziky jsou takové jaké jsou a i když si jisté společnosti myslí, že mohou ohnout zákony termodynamiky po své vůli, v reálu nemohou. A dokud nebudeme mít nějakou technologii heat dumpingu, kdy teplo budeme teleportovat na místa jako Triton, tak by to možná chtělo si uvědomit, že teplo, přesně ta věc, co lidi mají (iracionálně) tak rádi, je přesně ten hlavní a jediný problém.
Jo, a upřesnění: nejsem proti klimatizacím. Jsem pro ně. Protože bez nich to už nejde. Je to prostě nutné zlo. Buďto budeme mít tu a budeme muset řešit problémy i s ní spojené, nebo všichni prostě pojdeme na přehřátí a nikdo už nebude muset řešit nic. Máme tedy špatnou a ještě horší možnost.
…ale líbí se mi, že v naší společnosti jsou tací, co tvrdí, že člověkem způsobená klimatická změna je hoax. Jj. Jasný. Když jsem byl dítě, sněžilo i na konci listopadu. Sníh byl dlouho, po celou zimu, bylo chladno. Teď? Oslavuju, když vůbec začne sněžit. A zrovna, jako náhodou, se tahle změna stala v letech, kdy byl velký nárůst spalování fosilních paliv. Ať už v elektrárnách, autech, letadlech nebo lodích. Hmmmm. To jsou mi „náhody“…

_________________________________
1901 – 1919 = 13TA (ty špatný)
1920 – 1949 = 13TB (ty dobrý)


Offline
Uživatelský avatar

6894
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Alanis: to jsem tam někde psal, že by se tím ochladilo? Že by to chtělo víc zeleně, s tím souhlasím.


Offline
Uživatelský avatar

800
15 srp 2012 14:28
MartinV: Když jako všichni vypnou klimatizaci v objektech a autech, tak se ochladí? Není ten vliv člověka na klima trošku přepálený? Určitě by lokálně pomohlo mnohem více zeleně, která poskytuje stíň a zadržuje vodu, třeba na takovém vybetonovaném svoboďáku by bylo jistě lépe.

Velká posuvná okna jsou jistě lepší a u šalin, které víceméně furt jedou nějaká výměna vzduchu probíhá (ale v klimatizovaném EVU bude vždycky lépe). Kdežto ostatní trakce, především autobusy věčně váznou v nějaké koloně a pak je úplně jedno, že např. v Solarisech jsou velká posuvná okna.

Planeta se fakticky otepluje, tropických dnů bude čím dál více a buď se tomu přizpůsobíme (budeme více chladit) a nebo si budeme potit kou..

_________________________________
"Všichni se jednoznačně shodli, že Solaris je novou, velmi moderní firmou s kvalitními produkty. A proto budeme mít trolejbusy SOR."


Offline
Uživatelský avatar

6894
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Jenom mě tak napadá ke klimatizaci, a to platí pro jakoukoliv, ať je v budově nebo ve vozidle MHD, že ten chladný vzduch z klimatizace musí být někde ve formě tepla kompenzován. Tak je otázka, nakolik si pomáháme.
A ze včerejška 2 neklimatizované zkušenosti: zatímco ve voze s výklopnými okny byla cirkulace vzduchu opravdu bídná, ve staré T3 s velkými posuvnými okny vzduch pěkně proudil a "ochlazoval" vnitřek vozu.


Offline
Uživatelský avatar

800
15 srp 2012 14:28
Ty kráso, Trnava je další mysteriózní město, kde by nefungovala klimatizace ](*,)

Já bych normálně vzal odpovědné osoby na projížďku klimatizovaným a neklimatizovaným autobusem za nějakého parného dne. Zajímalo by mě, co by z těch dutých hlav poté lezlo za nesmysly.

_________________________________
"Všichni se jednoznačně shodli, že Solaris je novou, velmi moderní firmou s kvalitními produkty. A proto budeme mít trolejbusy SOR."


Offline
Uživatelský avatar

2550
05 úno 2007 18:12
Malečkův rajón
V Trnavě pořídili SORky, ale bez klimatizace pro cestující

„Klimatizácia v mestskej autobusovej doprave v Trnave by bola neefektívna, pretože zastávky sú jednak veľmi blízko, autobus teda zastavuje každých pár minút, a zároveň na nich otvára všetky dvere. Ochladený vzduch by preto hneď unikal,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa radnice Veronika Majtánová.

Když se však podívám do galerie, uvnitř těch SORek jsou vidět stejné otvory na klimatizaci, které máme v našich brněnských SORkách s klimatizací. K čemu jim je to dobré?

_________________________________
Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian

Můj nový web o severním okolí Brna


Offline
2809
01 úno 2006 10:39
Pesa do Košic:

https://www.cs-dopravak.cz/soutez-na-no ... rala-pesa/


Offline
2809
01 úno 2006 10:39
Ti filmaři tu šalinu nějak nedali...... sarcastic
https://magazin.aktualne.cz/americka-st ... d=12529007
https://prazska.drbna.cz/zpravy/spolecn ... d=12514688


Offline
60
04 dub 2019 16:25
Blekfild (/ Пряшів)
Dolnorakúski súdruhovia pred nejakým časom urobili hneď za našimi stodolami menšiu revolúciu, a tak nová definícia verejného záujmu zahŕňa (slušne posilnenú) večernú či nedeľnú dopravu. :)

Viď: https://www.vor.at/fileadmin/CONTENT/Do ... Ost_01.pdf


Offline
Uživatelský avatar

6603
21 pro 2005 17:01
Místo autobusu raději loď. V Českých Budějovicích roste popularita vodní MHD


Offline
9986
15 led 2005 23:41
On s-a není vševědoucí a je to jen dobře. Byť si mysím, že po tom může být každému celkem putna, co tam bude jezdit, tak napovím, že VDL, pak linková karosa, polodálková karosa. Více možno zjistit přímo v terénu. A že nemají nic provozního bych netvrdil, 6 dní v týdnu je možný jeden jejich autobus vídávát na ÚAN, a v dalším zrovna sedím.


Offline
51
28 lis 2019 15:38
http://portal.idos.cz/Down.aspx?f=pdf/L ... 306453.pdf
http://portal.idos.cz/Down.aspx?f=pdf/L ... 306454.pdf
Nevíte s čím chtějó jezdit když podle s-a nemaj provozního nic?


Offline
2809
01 úno 2006 10:39
Hyundai pro Varšavu:
https://www.youtube.com/watch?v=AGR0yGonFrs


Offline
Uživatelský avatar

6603
21 pro 2005 17:01
Tramvaje T3 vozí cestující 60 let ulicemi měst i pod zemí. Zpočátku byly přelomové, poslední vznikaly z nouze


Offline
Uživatelský avatar

6603
21 pro 2005 17:01
NKÚ: Třetina peněz na podporu městské hromadné dopravy se nevyčerpá


Offline
2809
01 úno 2006 10:39
Praha koupila K2:
https://zdopravy.cz/dpp-koupil-v-bratis ... icu-83097/


Offline
2667
23 říj 2012 11:06
na křížení trolejbusu 25 s devítkou
Přesně, už skoro deset let je tu zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.

_________________________________
Jaro, léto, podzim a zima: nejlepší podnební pás.


Offline
Uživatelský avatar

6603
21 pro 2005 17:01
MKzB: Chtěli? Platí to od roku 2012 a v roce 2016 došlo k novelizaci.


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8068 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 323  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Právě je 28 bře 2024 18:43
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]