Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 1 z 5    Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
Offline
Uživatelský avatar

6894
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Naopak slovo šalinkarta je v Brně jasné. A jak jsem se nedávno přesvědčil, používá ho i Slovák, který nikdy nebyl v Brně a je ze středního Slovenska.


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
Njn, bizar nebizar, výtej ve světě kde není vše po tvém, a každej z tebe nepadne na pr*del. Pro mne je zas bizar obousměrný cyklo-pruh v jednosměrce, a taky s tím musím žít.

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
Takovej doklad jistě ten muž 50+ měl no. Já mám prostě zažité sousloví "legitka na tramvaj" a v provozu, kde nevím kdo je brňák a kdo ne, mi použít slovo šalinkarta přijde nedobré. Znám asi další 4 výrazy pro jizdenkovy kupón, nepřenosný...to mám používat vše zaraz, aby si každý přišel na to své? Řeknu to po svém, pokud mi někdo nerozumí nebo nechce rozumět, má na obličeji díru, říká se jí pusa, kterou se mne zeptá a já mu to případně vysvětlím. Tím zde končím s legitkama...

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
Uživatelský avatar

4738
23 dub 2010 00:41
BRONX
Teda rikat jizdnimu dokladu na kolo legitka je dobrej bizar. Snad jeste vetsi nez zamenit doklad o koupi kola se zarucakem...


Offline
Uživatelský avatar

757
27 úno 2015 21:19
Zlín
Jasně - já bych se rozhodně optal a ono by se to vysvětlilo :) dotyčný asi věděl, co je myšleno, takže radši dobrovolně vystoupil.
Ano, dává se takový doklad. Cca před deseti lety jsme na gymnáziu v primě (v 6. třídě kdyby to byla základka) určitou dobu docházeli na dopravní hřiště, kde jsme měli nějaké praktické jízdy na kole a pak test základních dopravních znalostí (hlavně přednosti v jízdě a tak podobně). Kdo to splnil, dostal takový průkaz, kterému my ve třídě jsme teda říkali řidičák na kolo.


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
Slovo legitka běžně používám a nevidím v tom problém. Pokud mi někdo nerozumí co po něm chci, stačí se optat.
P. S. Ono se dává běžně doklad i řízení kola? Myslím že ne, takže stačí trochu uvažovat. A doklad o koupi kola by mel být tzv. záručak.

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
Uživatelský avatar

757
27 úno 2015 21:19
Zlín
Tak to pardon, ale kdyby po mě chtěl někdo vidět legitimaci na kolo, tak si představuju, že po mě chce buď nějaký doklad o koupi kola :D nebo doklad o tom, že jsem schopen vlastnit a řídit kolo... A to myslím vážně - i kdybych tu jízdenku měl, tak na hledím jak puk, o co jde :D
Jinak samozřejmě - nic proti - jsem rád, že byl vyprovozen z vozidla, pokud teda opravdu neměl jízdenku...


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
To co člověka napadne bez hloupých otázek. Legitka je průkaz nebo doklad, takže v daném případě běžně inteligentního jedince napadne, že chci vidět buď šalinkartu, přesněji teda jízdní kupón měsíční, čtvrtletní, roční nepřenosný (to kdyby zas někdo měl blbou otázku "co je to šalinkarta?") nebo jízdenku, papírovou přenosnou. To ať si každej vybere dle toho co má a nemá.

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
Uživatelský avatar

800
15 srp 2012 14:28
Co si mám představit pod pojmem "legitimaci na kolo"? :shock:

_________________________________
"Všichni se jednoznačně shodli, že Solaris je novou, velmi moderní firmou s kvalitními produkty. A proto budeme mít trolejbusy SOR."


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
mh píše:
Řidič snad taky není úřední osoba, každopádně hlavní jeho nevýhoda je v tom, že si nemůže dovolit proti cestujícímu téměř nic (navíc je jednoduše identifikovatelnej)..


Úřední osoba sice nejsme, ovšem jsme dopravcem pověření, takže můžeme dát pokyn který, kterej by dotyčnej dle SPP MĚL BEZ KECŮ SPLNIT! Jenže to lidí netuší a každej pokyn berou jako buzeraci. Takže když ho nesplní = měšťáci.
Viz včera starší chlap s kolem: Lezl bez znamení a souhlasu, kolo mi rval v době kdy už hučela signalizace a dveře se zavíraly (nenapadlo ho, že už nemá co nastupovat), lezl mi do K2 a to 3. dveřmi, a jal se procházet vozem dozadu a odhánět stojící lidi v cestě. Když jsem tedy vylezl a oznámil mu, že má nějaký povinnosti při cestování s kolem, samozřejmě nic netušil a strašně se divil proč mu je oznamuji. Pak jsem se mu řekl: "Ukažte mi prosím legitimaci na kolo." Odpovědí bylo: "Tak tu Vám neukážu protože ji nemám." Tak jsem ho zas vyprovodil ven, načež šel dobrovolně. Čtvero porušení SPP + jízda na černo v jednom to už je řádnej kalibr.

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
Uživatelský avatar

865
14 lis 2007 11:01
Brno-Juliánov
Co, že se tady ještě nevyjádřil mceza :-o
P.S.: Jináč, radost toto téma číst :wink:

_________________________________
Naděje umírá poslední!


Offline
Uživatelský avatar

3339
13 lis 2004 11:58
Řidič snad taky není úřední osoba, každopádně hlavní jeho nevýhoda je v tom, že si nemůže dovolit proti cestujícímu téměř nic (navíc je jednoduše identifikovatelnej)..


Offline
Uživatelský avatar

902
02 lis 2006 07:32
Brno
ReZ píše:
Říká se na hrubý pytel, hrubá záplata...
Občas to používám. Oproti řidiči jsem sice v nevýhodě, že nejsem úřední osoba, ale na druhou stranu, když z vozu vyprovodím nějakého smrada se zmrzlinou nebo s vietnamskými nudlemi, tak si může stěžovat třeba na pátém nástupišti. Některé dámičky pro změnu stačí urazit a vystoupí samy :D


Offline
Uživatelský avatar

2965
04 pro 2008 10:07
tam, kde mám postýlku...
Říká se na hrubý pytel, hrubá záplata.
Připadá, co připadá, jsem přesvědčen, že dnes co nemáš on-line na fejsu, o tom nevíš... Zhloupli jsme, zhrubli a zesvinštěli...
Hanba už nikoho neliská. ](*,)

_________________________________
Veškeré problémy vznikají vždy v prostoru mezi židlí a klávesnicí.


Offline
439
16 led 2015 11:18
Mogul píše:
SPP jsou psány způsobem, který předpokládá určitou inteligenci cestujícího.


Přesně tak, ale nejen cestujícího, ale i toho revizora. biggrin


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
Mogul píše:
SPP jsou psány způsobem, který předpokládá určitou inteligenci cestujícího. Bohužel jsme se postupem doby dostali na úroveň, že i kdyby bylo celé vozidlo polepené piktogramy, co se může a nemůže, tak to stejně spousta lidí nepochopí nebo nebude ochotna respektovat...


Jo, tohle je asi to nepřejnější vyjádření mentality většiny pacošů.

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
Uživatelský avatar

902
02 lis 2006 07:32
Brno
SPP jsou psány způsobem, který předpokládá určitou inteligenci cestujícího. Bohužel jsme se postupem doby dostali na úroveň, že i kdyby bylo celé vozidlo polepené piktogramy, co se může a nemůže, tak to stejně spousta lidí nepochopí nebo nebude ochotna respektovat ("...je přece demokracie, ne?").
Dokud nebudou "preventisti" (nebo jak se jmenují takoví ti, co nic nemůžou) procházet vozidla a "vychovávat" cestující, tak se nikam nepohneme. Řidič to nemá šanci zabezpečit, protože je zavřenej v kukani a věnuje se řízení. Jednorázové akce typu "teď budeme pokutovat baťůžkáře" jsou naprosto k ničemu.
Zažil jsem, když revizor zdrbal jakéhosi studentíka, že má na zádech batoh (takové malé splihlé nic) a bábu, která se po voze motala s kabelkou, do které by se vešel nákup i s vozíkem nechal bez povšimnutí. Takovéto situace vedou akorát k nas...í postižené skupiny.


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
No asi to chce nastoupit již se sundaným batohem, dojít k místu kde člověk hodlá stát/sedět a tam jej položit tak nějak aby zabíral co nejméně místa. A pokud jej nechce pokládat, lze jej jednou rukou držet, a druhou se držet. A teď námitky že, batoh je tak a onak těžkej, to už je věc každého takového cestujícího, jak si ho udělá těžkej, ale technicky vzato, pokud chce s batohem cestovat MHD, měl by vědět že jej na zádech mít nesmí, a pokládat jej na zem taky nechce = bude ho muset držet, naplní jej tak aby ho udržel. Teorie je prostě taková, praxe je jiná. Ohledně procházení s kolem, kočárem přes vůz, je to tam řešeno celkovým zákazem, neřeší se jestli je vůz plnej nebo prázdnej, riziko úrazu hrozí vždy, ano i při tom výstupu a opětovném nástupu, kterej by teoreticky však neměl nastat, protože je jasně dané kudy nastupovat.

Někdy se prostě některé příkazy SPP mohou zdát padlé na hlavu, ale jak tu bylo psáno, definovat všechny možnosti přesně, má SPP tři řitě stran a je v tom maglajz. Každopádně pro začátek by se mělo lpět na tom dodržování základních předpisů aspoň, o kterých je zde debata.

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
439
16 led 2015 11:18
Rem píše:
marecek.00: V SPP, pokud jsem dobře četl je psáno, že je "zakázáno se pohybovat s batohem ve vozidle" což se dá vyložit taky dvojmo. Jednak pohybovat, dělat nějaký pohyb, chodit, běžet, kutálet se... a nebo pohybovat jako prostě být ve voze, ať už stojí, sedí, nebo jde.


Aha, takže když má někdo batoh, tak si ho musí při nastupování sundat, dojít si na místo, kde bude stát (předpokládám obsazenost všech sedaček) a jak zabere flek, tak si ho může zas nasadit, ale nesmí se hýbat. Zajímavý, že většina lidí to dělá přesně naopak - nastoupí s batohem a jak zaberou místo, tak ho sundají. sarcastic

Rem píše:
Na druhou stranu, není zrovna příjemný když sedíš, a vedle hlavy máš velkej bágl baťůžkáře, kterej sebou různě šibuje, a v případě nějakýho prudšího brzdění tě tím báglem může ohodit. Takže v tomhle je smysl té povinnosti sejmout batoh ze zad.


Měl jsem spíš za to, že je to proto, že velkej batoh na zádech může zabírat prostor, do kterého by se vlezl další člověk, což může být problém v narvaných spojích, zejména v a-53 se to projevuje. biggrin Ohodit tě může prakticky čímkoliv i sám sebou, to by pak taky měli zavést bezpečnou vzdálenost mezi cestujícími, aby se vzájemně neohrožovali. biggrin

Jednou v zimě jsem byl v šalině, kde byly víceméně všechny sedačky obsazený, ale ulička skoro prázdná, revizorkou vyzván, abych si sundal batoh, ale kdo ho zas má pokládat za každou cenu na tu břečku na zemi? Ono se to musí brát s ohledem na situaci, kdyby se všechno mělo přesně definovat, tak by museli SPP vydat ve dvaceti svazcích. Je zbytečný po někom chtít sundat batoh v prázdným vozidle stejně jako je zbytečný chtít po někom s kolem, který nastoupil dveřmi bez symbolu kočárku, ale s kolem potom došel na správné místo, aby si vystoupil a nastoupil správnými dveřmi. (hypotetická situace) biggrin


Offline
1546
06 lis 2009 10:30
Rem: jasná věc, neberu to nijak osobně.

Mouka: Tak tomu není, i ve správním řízení platí, že správní orgán zjišťuje tzv. materiální pravdu, tedy stav věci, o kterém nejsou další pochyby. Za tímto účelem zajišťuje důkazy a není vázán tím, co mu navrhují účastníci řízení. Přestupek včetně všech jeho znaků (formálního i materiálního) tak musí být uspokojivě prokázán.

Ale jinak samozřejmě - pár lidí v přestupkové komisi znám a bohužel, ruku do ohně bych rozhodně nedal...


Offline
Uživatelský avatar

6603
21 pro 2005 17:01
marecek.00 píše:
Pokud tedy někdo přejde na červenou třeba uprostřed noci, kde není po autech vidu ani slechu, stěží dojde k naplnění materiálního znaku a člověka nelze pokutovat - přestupek nenaplnil své definiční znaky a tedy nenastal.


Ale to bych musel ve správním řízení dokázat, což může být problém. Ale ono dost záleží na tom přestupkovém úředníkovi.


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
marecek.00: To jsem nikde nepsal, že ty jsi takový, jen jsem upřesňoval proč je to asi zakázané. V SPP, pokud jsem dobře četl je psáno, že je "zakázáno se pohybovat s batohem ve vozidle" což se dá vyložit taky dvojmo. Jednak pohybovat, dělat nějaký pohyb, chodit, běžet, kutálet se... a nebo pohybovat jako prostě být ve voze, ať už stojí, sedí, nebo jde.

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
1546
06 lis 2009 10:30
Rem: Dovoluji se považovat za maximálně ohleduplného člověka, který by něco takového nikdy neudělal a opravdu nemám problém batoh sundat, pokud bych s ním mohl někoho sebeméně obtěžovat.

Udělám maličko připodobnění: tady jde o smlouvu, což je něco jiného, ale u přestupků/trestných činů se něčemu takovému říká "materiální znak". Pokud někdo udělá něco, co je zákonem v tomto smyslu zakázáno (třeba přecházení na červenou), je naplněn takzvaně formální znak přestupku. Ale to z věci automaticky nedělá pokutovatelný přestupek. Musí dojít i k naplnění materiálního znaku, tedy k ohrožení zákonem chráněného zájmu (v případě toho přecházení bezpečnost a plynulost dopravy). Pokud tedy někdo přejde na červenou třeba uprostřed noci, kde není po autech vidu ani slechu, stěží dojde k naplnění materiálního znaku a člověka nelze pokutovat - přestupek nenaplnil své definiční znaky a tedy nenastal.

Mimochodem, SPP zakazují jen chůzi s batohem vozem, nikoliv stání s batohem na zádech. (A ne, nezneužívám toho :) )


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
Na druhou stranu, není zrovna příjemný když sedíš, a vedle hlavy máš velkej bágl baťůžkáře, kterej sebou různě šibuje, a v případě nějakýho prudšího brzdění tě tím báglem může ohodit. Takže v tomhle je smysl té povinnosti sejmout batoh ze zad.

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
Uživatelský avatar

902
02 lis 2006 07:32
Brno
Ono je hlavně potřeba rozlišovat, která část SPP se zrovna porušuje. Pokud jde o nějakou vyloženou kravinu, tak je asi lepší se tvářit, že se nic neděje než vyvolávat konflikty a zdržovat dopravu. Ale pokud se jedná právě třeba o přepravu kola, kočárku (nebo jiné rozměrné věci) nebo přepravy psů, tak jsem rozhodně pro přísné vyžadování dodržování SPP i za cenu, že dojde ke zdržení a řidič u toho bude za "přirození". V takových případech by se za něj měl DP rozhodně postavit.


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 106 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Právě je 28 bře 2024 20:38
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]