Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 11 z 104    Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 104  Další
Autor Zpráva
Offline
Uživatelský avatar

Administrátor
2482
28 lis 2007 23:00
Brno
Po dlouhé době přidávám hádanku.
Poznáte místo a popřípadě rok snímku?

Odpovědi zasílejte do SZ.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________________________
Smyslem života je, aby byl rozum a instinkt v rovnováze.


Offline
Uživatelský avatar

Administrátor
2482
28 lis 2007 23:00
Brno
Odpovědi nechodí, takže končím hádanku.
Je to bývalá osada Kamenný mlýn, která zanikla s výstavbou tratě do Bystrce na začátku sedmdesátých let.
Pro představu:
https://www.google.cz/maps/@49.199512,1 ... 312!8i6656
Ani tento pohled není aktuální, dům vlevo je již zbourán, aby ustoupil rozšíření tohoto nejvíce problematického místa VMO.

První místo MartinV, druhé Zlaťák a třetí Rem. :applause: :applause: :applause:
Další odpovídající popořadě: ReZ, Karosa B732, chat-maniac, goldfinger, Tin a adam_r. :applause:
Všem účastníkům hádaní gratuluji a ještě musím poděkovat uživatelce Myspule, která mi dovolila použít tuto fotku z jejího archivu.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________________________
Smyslem života je, aby byl rozum a instinkt v rovnováze.


Offline
Uživatelský avatar

Administrátor
2482
28 lis 2007 23:00
Brno
Tak dám dneska poslední nápovědu.
Na tomto místě bude v brzké době tunel, ale ne pro auta.

_________________________________
Smyslem života je, aby byl rozum a instinkt v rovnováze.


Offline
Uživatelský avatar

Administrátor
2482
28 lis 2007 23:00
Brno
Zatím jen 4 odpovědi (všechny správné), trošku napovím.
Z dopravního hlediska se dneska tomuto místu říká špunt.

_________________________________
Smyslem života je, aby byl rozum a instinkt v rovnováze.


Offline
Uživatelský avatar

Administrátor
2482
28 lis 2007 23:00
Brno
Po delší době zde přidám také já hádanku.
Poznáte místo a rok vyfocení?


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________________________
Smyslem života je, aby byl rozum a instinkt v rovnováze.


Offline
9
23 led 2014 15:22
Pondělí dopoledne, čas ukončit otázku.
Takže správně odpověděli: Eda - místo, Renek - místo, Mogul - místo, vozy, datace, Rem - místo, vozy, datace, Goldfinger - místo, datace, Chat-maniac- místo, ReZ - místo, s drobnou pomocí vozy a datace, xxyyzz - místo, datace poměrně vtipně, Metroman - místo, vozy, datace, MartinV - místo, vozy, datace, Pepola - místo, jeden vůz, datace v toleranci, PavelS - místo, datace, Tin - místo, vozy, datace.
Správná odpověď: Letecký pohled na ul. Hlinky a Mendlovo náměstí. Na nám. vůz mv6, na Hlinkách souprava T2, tím je dána datace - pokud se jedná o pravidelný provoz souprav T2, jsme v období 27.8.1959 - 1.7.1963.
Děkuji za zájem a odpovědi, uvolňuji pro další otázku.
Petr


Offline
9
23 led 2014 15:22
Zájem je, odpovědi chodí, tak jen drobná připomínka....


Offline
9
23 led 2014 15:22
Nový týden - nová otázečka.
Takže co, kde a kdy? Zkuste bádat a ne jen hádat....
Odpovědi prosím do SZ.
Mnoho zdaru


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Offline
9
23 led 2014 15:22
Dobrý den
Pondělí dopoledne po dohodě s J*M*, končím otázku.
Místo zde již několikrát bylo: mimo otázky onehdy s opravou ulice a otáčejícími se trolejbusy, had 0189.jpg z 02 kvě 2012 11:19, snímek na základní školu a kostel od ústí Štěpánské had 0255.jpg z 21 říj 2013 11:37.
Tedy správná odpověď : Pohled cca z dnešní zastávky Vlhká, vlevo budova bývalého zrušeného městského špitálu a odsvěcené kaple sv. Štěpána (podle níž pojmenovaná ulice), špitál se pozemkem rozkládal až k ulici Špitálka, hranice pozemku určila polohu ulice, hranice pozemku též byla hranicí mezi obcí Kröna (Křenová) a Obrowitz (Zábrdovice). V době pořízení snímku (cca 1900) budova a kaple používána pro potřeby města Brna, např jako útulna německých služebných dívek, kaple jako skladiště. Po roce 1910 vystavěna na místě hlavní budovy špitálu a kaple obecná škola a kostel nazývaný Jubilejní.
Vpravo jsou budovy, které byly zbourány počátkem 50. let (viz had 0307e.jpg, kde se začalo), zachoval se jen dům s věžičkou na rohu s ulicí Štěpánskou. Na originálním snímku z AMB je vidět výhybka Kummler + Matter AG z roku 1949, která vypadá moderněji, a asi pojížděná větší rychlostí, než výhybky dnešní
(viz http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?a ... value=2803)
Pohled na bourání domu (na původním snímku vpravo) je zde
http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?a ... value=2803
Datace - cca 1900, pohlednice poslána poslední den roku 1903
Správně odpověděli: (je mi to teď trapné, ale ten první jsem byl já biggrin ), pak mvsetecka a renek. Jiné odpovědi ke mně nedorazily.

Každopádně chci J*M* poděkovat za spoustu práce, času a energie kterou do těchto hádanek vkládal.
Petr
PS: Dnešní pohled


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Offline
Uživatelský avatar

1105
28 pro 2008 00:10
613 00
A bude onen tajemný kolega sem dávat i nějaké nové soutěžní hádanky? Protože v poslední době zde dával hádanky jen J*M* a já, a v mém případě často jen za technické podpory pana zabanovaného. Odpověď nečekám, odpovím si sám...


Offline
9
23 led 2014 15:22
Dobrý den. Ten trošku tajemný kolega, který dokončí tuto hádanku jsem já, takže pokud někdo ví odpověď, může ji SZ poslat mě...Petr


Offline
Uživatelský avatar

2965
04 pro 2008 10:07
tam, kde mám postýlku...
Teď jsem udělal chybu. Odpověď na otázku jsem místo do SZ dal do normální odpovědi. Ihned jsem ji sice smazal, ale pokud ji někdo mezitím stihl přečíst, tak se omlouvám. #-o

_________________________________
Veškeré problémy vznikají vždy v prostoru mezi židlí a klávesnicí.


Offline
Uživatelský avatar

4738
23 dub 2010 00:41
BRONX
J*M* píše:
V případě, že mi nebude umožněno již otázku ukončit, děkuji všem příznivcům tématu za přízeň a otázku ukončí kolega, který se mi nabídl a který snad bude pokračovat. Díky za nabídku


Vzhledem k tomu, že J*M* dobře věděl, co bude následovat, když bude pokračovat v tom, co dělá. Prosím tedy o pokračování zmíněného kolegu. J*M* na toto fórum přístup už nikdy mít nebude.


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
Nikdo další se nepřřipojil, tak dokud mohu, ještě jedna nápověda. Snímek již zde zveřejněný v jiné otázce s budovou po levé straně soutěžního snímku, snímek datován cca do doby odeslání pohlednice, na snímku zvýrazněna existující budova (na soutěžním snímku mimo záběr)
Příloha:
had 0307d.jpg
V případě, že mi nebude umožněno již otázku ukončit, děkuji všem příznivcům tématu za přízeň a otázku ukončí kolega, který se mi nabídl a který snad bude pokračovat. Díky za nabídku


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
Tak cca 22 hodin už odpověď není jedináčkem, včera přibyla další jedna. Odpovídající mi prozradil, že poslední nápověda nepomohla, ale obratem mi sděluje mezi řádky, že otázku, při které se objekt již tu objevil, zná. Pro váhající ještě další nápověda, snímek cca o půl století mladší, pohled z opačné strany na domy po pravé straně ulice na soutěžním snímku
Příloha:
had 0307e.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
Odpověď zůstává stále jedináček, i když o nápovědu zájem byl. Na dalším nápovědním snímku tedy zdůrazněna další stavba, která už by měla z otázek být známá.
Příloha:
had 0307c.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
Včera jsem ani nestačil položit otázku a už přišla první odpověď, správná, ani nebyla potřeba nápověda, stačilo jen pečlivé přečtení zadání otázky. Bohužel, zůstala jedináček. Situace na snímku je dnes jiná, dost se toho zbouralo, snad zůstaly jen ony označené budovy na nápovědním snímku
Příloha:
had 0307b.jpg
Snad nápověda v zadání a tento snímek pomůže správnou odpověď vybádat


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
Občas se tu objevují po ukončení otázky výkřiky: Já to poznal okamžitě!!! Tak vyzkouším jedno místo, u kterého tu se ozvaly výkřiky stejného ražení, ozvaly se tu i výkřiky opačného ražení: To bych nikdy nepoznal. Výřez z pohlednice prošlé v době, kdy již pár roků tudy po dvoukolejné trati projížděly elektrické tramvaje. Nejsou koleje, ani prostředek MHD, tak otázka dnes bude výjimečně jednoduchá, kde?

Poznáte ?

Odpovědi prosím přes SZ
Příloha:
had 0307.jpg

Přeji všem ve volných chvílích úspěšné bádání

PS Už tradičně prosím o jasné odpovědi a důrazně upozorňuji, že odpovědi typu "Komárov" neberu


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
Konec víkendu, zájem o otázku žádný, končím otázku. Znalosti u některých odpovídajících velmi dobré, škoda, že těch se znalostmi je méně než prstů jedné ruky.

Správně odpověděli a místo poznali:
kpeta (+vůz a dataci), agent_s_teplou_vodou (+vůz)(dataci si nechal pomýlit údajem na internetové Encyklopedii dějin Brna. Ne vždy se vyplatí popisu na jejich stránkách věřit), ReZ (dataci si nechal pomýlit nepochopením nápovědy o dvou linkách) a renek (+vůz a dataci)

Správná odpověď:
Na snímku stojí mv1 s tmavou clonkou v budníku na střeše (viz červená šipka na prvním nápovědním obrázku) a má tři cedule na střeše (viz šipky na druhém nápovědním snímku). Co z toho plyne? Snímek je z období, kdy se k značení linky používaly barevné terče s různými vzory, aby byly v obraze barvoslepí a negramotní (tj do 10.3. 1913) a cedule na střeše (přesouvány postupně pod pod okna v bočnici na přelomu 1904 a 5). Bílá linka měla v budníku čiré sklo (později i bílé), červená linka měla světlé sklo a přes ně 2 červené (tmavé) křížící pruhy (takové X). Modrá linka měla terč rozdělený na 4 stejné výseče, střídavě bílé a modré. Složitější to bylo u linek "zelené" a "žluté", ač ty měly na černobílém snímku stejné značení (značení barevně není známo), tak v budníku na čele orientovaném k předměstím bylo tmavé (v čb černé) sklo, na opačném čele bylo světlé sklo s jedním tmavým pruhem. Na střeše 3 cedule (nápisy na nich: Obrowitz Brücke, Theater, Grosser Platz), což nám z oněch dvou linek vybírá "žlutou", "zelená" mívala v období, kdy cedule na střeše, pouze 2, i když i "žlutá" později jezdila jen se 2 cedulemi (Obrowitz Brücke, Grosser Platz nebo Beamtenheim). Na této lince při projití trasy je jen jedno místo s takovým esíčkem, jak na snímku, mv1 stojí před parcelou, na které dnes stojí budova Cejl 88. Budova v pozadí z nápovědy je dnešní budva FÚ na Cejlu. Kolejové schema bylo na snímku od města: dvoukolejná trať, pohrotná kolejová spojka pro levostranný provoz, dvoukolejná trať až za dům Cejl 90 a přilehlou zahrádku,, sjížděcí výhybka, jednokolejná trať ukončená před kolejí Tišnovky. Dataci díky těm 3 cedulím na střeše lze jednoduše určit v intervalu počátek provozu linky (6.10.1900) do max rok 1901.
K historickému oříšku - v roce 1913 (9.5.) zde ukončeny 2 linky, pravděpodobně jedna (linka 2) měla konečnou Obrowitzer Brücke a končila až u Tišnovky, druhá (linka 4) Obrowitz (tato část ulice se jmenovala od křižovatky Cejlu s Francouzskou až k trati na Třebovou Obrowitz), ta končila asi za kolejovou spojkou, která je vidět na snímku. Tohle to řešení vedlo pravděpodobně k bezdůvodnému tvrzení v publikacích k výročí MHD v Brně o zkrácení trasy linky na Cejlu před prodloužením přes most k lazaretu.
Příloha:
had 0298a.jpg
Snímek je z AMB

Dnešní pohled

Všem zúčastněným děkuji a gratuluji :applause:

Uvolňuji pro další otázku


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
Do včerejška přišly 4 odpovědi, dnes zatím žádná, 3 byly s odpověďmi na všechny otázky, jedna na místo a na dataci. 2 kompletně správné, jedna pramenem z netu trochu pomýlená v dataci, místo a vůz správně. Ta poslední měla místo správně, datace byla mimo díky nepochopení nápovědy. Dočkám se ještě další odpovědi, vybádal odpovědi ještě někdo?


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
J*M* píše:
Myslím... Myslím, protože ten, kdo četl řešení předchozích otázek a uvízlo mu z nich něco v paměti, tak ví, že to mohou být v té době jen dvě linky (ano dvě, protože černobílý snímek)
Trochu osvěty, myšleno, že s takovým značením v budníku se v Brně v té době cestující mohl setkat na dvou linkách. Kdo pochopil, že na onom místě v té době bylo možno spatřit 2 linky, tak pochopil špatně. Na místě ze snímku mohl se setkat v té době jen s jednou linkou. K dataci - je to sice černobílý snímek, ale dá se z něho poznat barevné schema vozu. Dle barevného schematu vozu a dle cedulí na střeše (i počet cedulí určuje dataci) lze dataci určit s přesností jednoho roku
Příloha:
had 0298c.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Offline
Uživatelský avatar

1105
28 pro 2008 00:10
613 00
Přesně jak píše chat-maniac: Když neznám řešení, tak nedržkuju, a neprovokuju zbytečně autora hádanky a místní moderátory.
A i kdyby nebylo nápovědy autora, tak je i tak na snímku indicií až dost. Stačí se podívat na uliční linii, a taky si uvědomit, že ta tramvaj tam nepózuje jen tak zbytečně uprostřed ulice...

xxx: Podle místa tvého bydliště jezdíš určitě okolo :mrgreen:


Offline
Uživatelský avatar

Moderátor
7580
17 pro 2006 22:32
Brno
xxx: Když nevíš, neodpovídej. Od toho to je hádanka.
Podobný výlevy se tu tolerovat neboudou.

_________________________________
7375 -> 7467 -> 7653 -> 7812 -> 7614 -> 7474 -> 7438 -> 7474 -> 7436 -> 7474 -> 7074 -> 7087 -> DAF LF55


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
J*M* píše:
... Ono budov ze snímku moc originál nezůstalo ...
Ze stavu vozu je zřejmé rozmezí datace, tím by mělo být jasné, jak byly značeny linky (značení bylo tak, aby i negramotní a barvoslepí poznali, co je to za linku), po prohlédnutí nápovědního obrázku ale není jasné, na který dům ukazuje šipka. Pokusím se to napravit, ukazuje na onen méně zřetelný vícepatrový dům v pozadí


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
xxx píše:
No a podle čeho mám jako poznat, která z nich to je, když tam žádné číslo není?


Myslíš, že když nepoznáš plac na fotce 25 - 22 let staré, že poznal bys i tohle? :^o

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2578 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 104  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Právě je 28 bře 2024 13:09
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]