Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 3 z 5    Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
Offline
615
17 říj 2011 09:57
Brno-Bystrc
Lehké ekonomické zamyšlení ohledně klimatizace:
DPMB mělo k 31.12.2014 (dle BMHD) 771 vozů všech trakcí. Kdyby se do všech pořídila klimatizace a její provoz stál v průměru zhruba 20 tisíc ročně na vůz (to si myslím, že je cena spíše přestřelená, než podstřelená - u pokojové klimatizace zhruba stejného prostoru jako je krátká šalina se uvádí roční náklady kolem 3-5 tisíc), tak je to zhruba 15 milionů za rok.
Pokud by se tyto náklady měly pokrýt jen z tržeb od cestujících, znamenalo by to zdražení jízdného o 1,5 %, tj. u roční šalinkarty o necelých 75 Kč, kratší jízdenky adekvátním způsobem. (Tržby v roce 2014 dle výroční zprávy 982 mil. Kč).
Pokud by se mělo o náklady dělit stejným dílem i město, pak by 10 mega připadlo na město a 5 mega na tržby - zvýšení ceny roční šalinkarty o 25 Kč.
A pokud by se chtělo, dalo by se to zvládnout i bez tohoto navýšení a ukrojit tyto náklady z čistého zisku - ten byl v r. 2014 něco přes 200 mil...
Docela by mě zajímalo, jak je na tom z hlediska nákladů ta klima v 7651 (či kde přesně je).


Offline
Uživatelský avatar

Moderátor
6158
11 dub 2010 15:05
Juliánov
Já jsem teda na těch monitorech nic komerčního snad nikdy neviděl. Všechno reklama na policajty, šalinkarty, sejf, město Brno a další nesmysly.

_________________________________
Šotouš bez foťáku, je jako tělo bez duše. :-)

"fejsbůk" BMHD.cz


Offline
Uživatelský avatar

365
08 čer 2015 19:07
Brno-sever, u staré nepoužívané smyčky
Tak když DPMB myslí pouze na peníze, tak co čekat... Ty monitory slouží na 90 procent komerčním účelům.


Offline
Uživatelský avatar

6894
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
P.Haluza: je pravda, že by se obrazovky daly používat lépe. Tzn. na zobrazování příštích stanic, mapy MHD (kvůli velikosti třeba jen okolní oblasti) atp.


Offline
2788
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
No asi takto: Když jsou peníze na debilní vnitřní obrazovky, na kterých se kromě reklamních žvástů stejně nic nedozvím, tak proč by neměly být peníze na smysluplnější věci jako třeba údržba klimy? Já vím, je to o myšlení papalášů nahoře.


Offline
Uživatelský avatar

3339
13 lis 2004 11:58
goldfinger píše:
A kolik by taková údržba stála navíc ročně u jednoho vozu? Zatím to tady nikdo nevyčíslil, takže je dost alibistické se odvolávat na nemožnost z tohoto důvodu. A rozhodně nesouhlasím s tím, že by to byla větší kravina, jako třeba vydávání šaliny nebo nějaké promoakce.


Záleží jak by se to oje*ávalo a jestli by se servisovalo externě. Celovozová klima by se měla servisovat alespoň 2x ročně. Pokud by se to nedělalo ve vlastní režii, tak to několik tisíc bude..

Nicméně v DP chybí peníze na důležitější věci..


Offline
Uživatelský avatar

1891
01 srp 2006 14:13
Bezkov
V sobotu jsem si na Variu 1596 všiml toho, co vídávám často na starších autech - "bílé zadní blinkry". Jedná se o blinkry, kde světlo je čiré a oranžovou barvu má žárovka. Postupem času se barva ze žárovky opálí a opadá a pak má blinkr bílou barvu.
Zabýval se tím někdo na jednotlivých trakcích, nebo to považujeme za zbytečnost? (dokud to bude tolerovat STK a další dozor)


Offline
1204
17 lis 2008 17:19
Brno-Bystrc (30, 50, 51, 52, N92)
MartinV: K 1.lednu 1995 bylo ve všech vozidlech MHD namontováno celkem 705 palubních počítačů, 30 terminálů a 2100 označovačů jízdenek. Během ledna byly v provozu souběžně starý mechanický znehodnocovač a nový elektronický označovač, řízený palubním počítačem. Od 1.února 1995 byly již v provozu pouze elektronické označovače SAVS. /zdroj: zpravodaj DPMB 4-2012/


Offline
Uživatelský avatar

3207
14 čer 2004 18:56
blekfild
MartinV píše:
Kdy se Brně přestaly používat mechanické označovače jízdenek (oranžové)? Předpokládám rok 1995/1996, ale nejsem si jistý, údajů o nich v brněnském provozu jsem mnoho nenašel, natož o konci jejich využívání.

Se zavedením přestupního tarifu tuším od 1.1.95

_________________________________
přeprava šotoušů je povolena pouze ve schránkách s nepropustným dnem


Offline
Uživatelský avatar

3691
28 úno 2006 19:00
Kecy v kleci - viz ta odpověď primátora na téma (ne)klimatizace...
Proč teda ve Valencii mají všechny tamní městské autobusy klimatizaci a je v nich příjemně?


Offline
Uživatelský avatar

6894
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Kdy se Brně přestaly používat mechanické označovače jízdenek (oranžové)? Předpokládám rok 1995/1996, ale nejsem si jistý, údajů o nich v brněnském provozu jsem mnoho nenašel, natož o konci jejich využívání.


Offline
1291
19 lis 2010 14:53
Cocktown
12345: Ano už se o tom tady psalo... Je to jediná LF1, která ještě není upravená pro provoz s LF2.


Offline
Uživatelský avatar

297
17 led 2014 17:32
1567, které s ní teď jezdí, tak není podle mě upraveno pro provoz s LF2.


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
Na zelenožlutých stránkách položen dotaz zda je možno spřáhnout a provozovat soupravu LF2 s T3R.EV (odpověď byla: teoreticky ano, T3R.EV by musela projít stejnou úpravou jako LF1). To znamená, že nelze provozovat LF1 s provedenou úpravou na provoz s LF2 v souprvě LF1 + T3R.EV? Potkám-li LF1 + T3R.EV na lince s cestujícími, tak to znamená, že LF1 neprošla ještě úpravou?


Offline
Uživatelský avatar

3971
25 led 2006 16:11
všudezdejší
Hezky položený dotaz. A odpověď ve smyslu výčtů důvodů, proč bychom raději, aby to nešlo.

_________________________________
Zkratka je většinou delší, zato horší cesta


Offline
Uživatelský avatar

3687
08 čer 2005 23:12
Demagogie
primátor píše:
Klimatizace vozidel má daleko větší význam při delších cestách. Při krátkých cestách se význam výrazně snižuje. Vždyť i v osobním autě při krátké cestě nevychladí klimatizace prostor vozidla hned, ale až za chvíli, kdy už cesta může končit.
Je pravda, že vozdilo se nevychladí hned, ale taky tu klimatizaci řidič nezapíná až když já (cestující) nastoupím, ale na začátku jízdy nebo i dříve (na začátku směny, nebo od dopoledních hodin, kdy jsou vyšší teploty, apod.)

primátor píše:
Některým lidem změna teplot přináší zdravotní problémy.
To je pravda. Proto mě sere, když v zimních mrazech navlečenej do bundy nastoupím do vozidla, který je tak přetopený, že i ve spodním prádle by mi tam bylo vedro.


Offline
88
26 dub 2011 09:13
Odpověď primátora na dotaz ohledně absence klimatizace v nových vozech:

http://primator.brno.cz/index.php?pg=dotazy&cdot=2611


Offline
Uživatelský avatar

Zabanovaný
3619
26 srp 2007 15:26
Brno
V tématu Historie - poznáte místo? v souvislosti s nákladními vozy 4MT přestavěnými v letech 1974-5 nakousnuta otázka, která by pasovala spíš do tohoto tématu
Fafner píše:
Mě by spíš zajímala jiná věc... Jaké jsou technické odlišnosti tehdejších polopantografů (např. na tomto voze) a dnešních polopantografů?

Nejsem přes pantografy, poslední odborník praštěný pantografem již od roku 1982 není mezi námi a zmiňovaný polopantograf asi už neexistuje, tak jen malé historické poohlédnutí. Polopantograf na reko vozy 4MT nebyl vyroben žádnou renomovanou firmou a ani pravděpodobně neproběhlo žádné schvalovací řízení, byl to jen experiment tehdejších ÚD, možná trochu neúspěšný, vzniklý nutností vyrobit sběrač, který se vleze na střechu reko vozu a zároveň nebude vadit hydraulické ruce. Měl svoje mouchy, nebyl perfektní v celém pracovním rozsahu, dnes už asi se bez pečlivého prostudování dokumentace v archivu ÚD se nedozvíme jaké, pamětníci už asi nebudou a pantograf taky není. Při žádné jiné příležitosti již tento nepoužit. Dávám toto do pléna sem, snad někdo "pantografový" se pokusí odpovědět


Offline
143
10 lis 2012 09:29
Jel jsem dnes vozem 1662, do jehož posledních dveří již během zavírání naskočil ještě jeden cestující a dveře se tak nezavřely. Vůz se pak ale přesto rozjel (jel ale pouze několik metrů a zastavil na téže zastávce, aby vyčkal odjezdu dle JŘ). Myslel jsem, že vozy budou proti rozjetí s otevřenými dveřmi nějakým způsobem chráněny - u některých typů tomu tak není?


Offline
Uživatelský avatar

3339
13 lis 2004 11:58
Cracatit píše:
Jasně, je dobrý, že se o takových věcech ví. Venkovní hlásiče sleduju pravidelně, protože je sám používám, jenom je na řidičích, co pak zapíšou, jestli závadu nahlásí, či nikoli. Často je problém se směrováním antény pro příjem signálů z té povelové vysílačky, stačí, abych nestál přímo před prvníma dveřma a už se nechytám, když stojím třeba u prvního podvozku nebo kousíček vedle a to nemluvím o tak markantních rozdílech, že jeden vůz chytí signál i u druhých dveří s plošinou pro vozíčky a další kus to nechytí ani u toho prvního podvozku kousíček za prvníma dveřma. U kachní flotily se mi pak občas stává, že se mi ozve hlásič ze zadní kabiny a z protisměrných dveří. Nejhorší reakce celkem pravidelně mají starší řady trolejbusů a některé kusy starých šalin, u Várií mi to fungovalo skoro vždycky a na osmičce nebo jedničce u kachen taky skoro bez výpadků. Bylo by fajn, pokud to technicky jde, to směrování antén nějak sjednotit.


Ono nejde ani tak o směrování, jako o umístění a různá zarušení. Takže každý tento problém se musí řešit individuálně. U KT8 každopádně před nějakým časem proběhly úpravy a teď jsou to v tomto ohledu jedny z nejlepších "chytačů". Kolikrát je to až moc dobré, takže se stane, že chytnu i vůz 30m vzdálený.. Zato třeba u takových T6 je lepší stát před čelem vozu, protože sloupek a především pak otevřené křídlo dveří tu anténu "zastíní". Přesunout bohužel není kam, jelikož čela jsou plechová a signál tak přes ně neprojde a na opačné straně kabiny to bylo ještě horší..


Offline
Uživatelský avatar

Moderátor
6158
11 dub 2010 15:05
Juliánov
TMB:
Celkem bych řekl, že přidaná 3. SP není případ jen LF2, ale i 1554, která je na SP, ale má za sebou skoro 6 let provozu. Otázkou je, zda je to nějaká mimořádnost, či předzvěst osudu dalších vozů.

Popravdě řečeno, jako cestujícímu se mi to protahování proběhu do VP moc nelíbí, bo to na těch vozech je vidět. Takové Anitry nejsou už vzhledově žádná hitparáda, a Vária mají nakročeno stejným směrem.

Neodpustím si rýpnutí. Anči mají VP místo GO, ale aby pak ta VP, nemusela být v rozsahu GO. :D

_________________________________
Šotouš bez foťáku, je jako tělo bez duše. :-)

"fejsbůk" BMHD.cz


Offline
Uživatelský avatar

3311
24 úno 2006 20:32
Brno
Doplním jen, že v současné době je hranice pro SP minimálně 90 tisíc, ale spíš se km proběhy natahují i přes 100 tis (za předpokladu, že to technický stav vozu dovoluje).


Offline
Uživatelský avatar

2965
04 pro 2008 10:07
tam, kde mám postýlku...
hezzon píše:
Perfektní, díky přesně něco takového mi chybělo. Díky za tvůj čas :-)

A nejenom Tobě. I za mě díky.

_________________________________
Veškeré problémy vznikají vždy v prostoru mezi židlí a klávesnicí.


Offline
340
12 čer 2012 17:51
Perfektní, díky přesně něco takového mi chybělo. Díky za tvůj čas :-)

_________________________________
Zavřenými dveřmi hra nekončí, zkus další zastávku...
Ten, kdo neprojede zelenou u zimáku, není u mě řidič...


Offline
790
25 led 2006 09:46
U tramvají jsou prováděny střední prohlídky po 70 až 100 tis. km (obecně lze říct, že vyšší proběh mají novější vozy nebo naopak některé vozy ve slušném stavu najíždějící km do vyřazení).
Po dvou SP se dělá velká prohlídka (VP), což je asi po 210 až 300 tis. km, u novějších vozů může být někdy provedena i třetí SP (což je nyní tuším případ starších Varií LF2 s výjimkou vozu 1099).
No a po dvou a třech VP následuje generální oprava - tedy asi tak po 630 až 900 tis. km.

Tramvaje 03T a 13T to mají posunuté - SP se zatím dělá místo VP (cca 200 tis. km) a VP místo GO (cca po 600 tis. km).

Trolejbusy mají po 60 tis. km SP a asi po 5 (někdy i více) SP následuje VP či GO (360 až 400 tis. km).

Časově to je zhruba rok až rok a půl mezi SP, 4-5 let mezi VP u tramvají, cca 12-15 let mezi GO. GO/VP trolejbusů se provádí přibližně po 8 - 10 letech.


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron
Právě je 28 bře 2024 21:26
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]