Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 4 z 5    Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
Offline
Uživatelský avatar

902
02 lis 2006 07:32
Brno
Jak je to s přepravou kočárku za situace, že už je ve vozidle nasomrován "sportovec" s jízdním kolem, které zabírá celou plošinu? Platí tu nějaká přednost přepravy kočárku nebo prostě jede ten, kdo je tam dřív?


Offline
Uživatelský avatar

2965
04 pro 2008 10:07
tam, kde mám postýlku...
Hmmm, tak to by Ti každý rodič poděkoval. Ono totiž ta ratolest, stejně jako každý jiný předmět, se v rukách při nárazu hodně, ale hodně špatně drží a pak se rychle stává letícím předmětem s trajektorií neznámou. Ale důsledky dopadu zcela zřejmými...
DP by měl na obrazovkách zopakovat ta instruktážní videa.

_________________________________
Veškeré problémy vznikají vždy v prostoru mezi židlí a klávesnicí.


Offline
127
30 kvě 2010 19:33
Tak když už máme autobusy na přepravu kol, tak za každý vozidlo mhd, zapřihnem nějakej hengr, matka veme ratolest do ruky a kočár švihne na hromadu dalších dozadu. sarcastic


Offline
1546
06 lis 2009 10:30
Zaprvé - tohle téma by chtělo do lepšího vlákna.

Zadruhé - k meritu věci. Je zde nutné odkázat na zákon č. 111/1994 Sb. o silniční dopravě, který uvádí:
Kód:
(1) §18b

Podmínky, za nichž se přepravují osoby, jejich zavazadla a věci a zvířata s nimi přepravovaná v silniční dopravě a integrované dopravě, stanoví přepravní řád a tarif. V přepravním řádu se uvede zejména (...)
d) podmínky přepravy dětí, dětských kočárků, cestujících s omezenou schopností pohybu a orientace a vozíků pro invalidy


Tohle ustanovení je nicméně částečně omezeno vyhláškou č. 175/2000 Sb. o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu, která praví:

Kód:
§ 11
Přeprava dětských kočárků a jízdních kol
(1) Cestující může vzít do vozidla dětský kočárek s dítětem, jestliže to technické provedení vozidla a jeho obsazenost dovolují, a to jako ruční zavazadlo nebo jako spoluzavazadlo podle smluvních přepravních podmínek dopravce. (...)
(3) Podmínky nástupu a výstupu cestujícího s dětským kočárkem s dítětem, umístění kočárku s dítětem ve vozidle a podrobnosti podmínek přepravy stanoví dopravce ve smluvních přepravních podmínkách.

(...)

§ 13
Přeprava osob na vozíku pro invalidy
(1) Dopravce přepraví cestujícího na vozíku pro invalidy v bezbariérovém vozidle, nebo dovoluje-li to technické provedení vozidla a jeho obsazenost a je současně zajištěna pomoc při nástupu a výstupu cestujícího na vozíku pro invalidy do a z vozidla, též v jiném vozidle.


Je tedy patrné, že přepravu kočárku, ostatně stejně jako vozíčků, omezuje vyhláška na případy, kdy to dovoluje technické provedení vozu a obsazenost. Vzhledem ke spojce "a" musí být oba tyto prvky splněny kumulativně. Ve slově "dovoluje" pak spatřuji právě ono dovolení od výrobce, tedy homologaci.

Rozšiřování počtu kočárků je tedy opravdu potenciálně rizikové. Mezi námi, celé to nicméně lze obejít tak, že si matka vezme dítě z kočárku do náruče. Kočárek bez dítěte je z legislativního pohledu obyčejné spoluzavazadlo, takže může stát v zásadě kdekoliv, jen musí vzhledem k SPP nastoupit dveřmi pro nástup s kočárkem (ale pokyn řidiče v zásadě může umožnit i nastoupení jinam). A protože dle tarifu se bezplatně přepravuje "kočárek pro spolucestující dítě", nikoliv "kočárek se spolucestujícím dítětem", nemění se nic ani z hlediska placení. Je to trochu kostrbaté, ale...

PS. nástup kočárku do vozidla lze samozřejmě nepovolit a to i když ještě není naplněn maximální počet kočárků, které se do vozu dle homologace vejdou. Nástup do vozu však lze nepovolit pouze s ohledem na obsazenost či na technické parametry vozu, nikdy ne třeba s odkazem na zpoždění.


Offline
2809
01 úno 2006 10:39
V podstatě bezpečně podle všech předpisů lze přepravit jeden kočárek tak, že osoba co ten kočárek má je opřená o tu desku a kočárek má před sebou, pokud vím, ta deska je tam vždy jen jedna. Je tam z toho důvodu, že když dojde k nouzovému brždění nebo nárazu, doprovod kočárku se opře o tu desku a kočárku se vlastně nic nestane včetně dítěte, pokud bude naopak ( tak jak většina moudrých maminek stává, oprená o madlodvojsedačky na konci prostoru pro kočárek, dojde li k cuknutí, nárazu či nouzovému brzdění, dojde k tomu že ten kočárek vylétne směrem na tu desku a na něj ještě spadne jeho doprovod - třeba mamina, může dojít k deformaci kočárku jak nárazem o desku čimadla tak pádem doprovodu do kočáru, na kočár a zranení dítěte, když bude kočár bokem a doprovod bude opřen o madlo pod oknem, dojde k převrácení kočáru a vysypání dítěte a pádu osob na něj atd atd Takže sečteno podtrženo, je jen jedno bezpečné místo když daná osoba s kočárkem zaparkuje tak jak má.


Offline
Uživatelský avatar

2515
13 črc 2009 13:42
Chcete mně říct, že v takovém kloubovém citelisu nebo sorce se mohou přepravovat maximálně dva kočárky? To snad ne.


Offline
Uživatelský avatar

Moderátor
7580
17 pro 2006 22:32
Brno
Na školení se člověk dozví spoustu věcí, některé důležitější ovšem kulantně obkecané bez jednoznačné odpovědi.
Říkám to všude a řeknu to i zde: Při předávačce Solárek minulý rok u nás ve Slatině se mě při demonstraci nástupu invalidy na vozíku primátor Onderka zeptal, kolik se jich může vézt. Odpověděl jsem, že místo je vyhrazené jedno, ale že dle možností můžeme povolit i přepravu dvou s ohledem na bezpečnost a jejich umístění. Vedle mě stojící zástupce Solarisu striktně a jasně řekl, že je to homologováno pouze na jeden. Takže JEDEN!
Taková linka 81/82 je léta zářným příkladem tolerovaného porušování předpisů. Ve Fábii když vás bude sedět šest, tak vás policie osolí. A u nás? Dokud se nic nestane, dokud si někdo ničeho nevšimne. Ale stížnosti na nás se řeší promptně a důsledně s patřičným archivováním. Tam se v takové obrovské míře oči nezavírají. A pak ještě ber z volna, abys pomohl podniku, když mu teče do bot a nejsou řidiči.

_________________________________
7375 -> 7467 -> 7653 -> 7812 -> 7614 -> 7474 -> 7438 -> 7474 -> 7436 -> 7474 -> 7074 -> 7087 -> DAF LF55


Offline
439
16 led 2015 11:18
IvanM píše:
...tak jí říkám “Paní, co takhle mě třeba nechat vystoupit, to je nápad, co?!“ :) a odpověď od slušně vypadající obrejličkované madam byla “a co jako, se nepo*** ty de***e“. Taková zajisté vychová slušného člověka...


Možná kdybys svůj požadavek neformuloval takhle arogantně (i když máš pravdu), tak by ses dočkal slušnější odpovědi. Aneb kdo seje vítr, sklidí bouři. sarcastic


Offline
Uživatelský avatar

11624
07 bře 2005 23:57
Brno
Co se týče kočárků - řidiči by opravdu měli teoreticky dohlížet na to, aby byl dodržen maximální počet přepravovaných kočárků/invalidních vozíků/jízdních kol, na které je dané vozidlo homologováno. To, že náš přepravní řád umožňuje řidiči povolit větší množství, je dle mne spíše odlišný výklad příslušného zákona/vyhlášky než má třeba DP Ostrava, kde před více než rokem začali řidiče skoro až fanaticky nutit, aby dohlíželi na maximální počet kočárků ve voze, tzn. docházelo (dochází?) ke spoustě konfliktů, kdy byly později příchozí kočárkáři vylučování z přepravy.

Domnívám se, že v případě, že by došlo k nehodě s nějakým zraněním většího množství kočárkářů a dostalo by se to až do správního řízení nebo k soudů, možná by mohlo dojít k i přehodnocení našich SPP.

ad 3. dveře v kloubových vozidlech:
Je pravda, že u třetích dveří (31Tr 4. dv.) není vyhrazené místo pro přepravu kočárků atd. Všimněte si, že z toho důvodu u většiny kloubových vozidel nejsou ani tlačítka pro signalizaci výstupu s kočárkem (nutno použít klasickou stopku, která tak není ani označena jako sign. výst. s kočárkem). Někteří řidiči opravdu kočárky z 3. dveří vyhazují - přesouvají k 2. dveřím. Nepletu-li se, jsou k tomu vedeni na školeních (místní řidiči AD/TD upřesní).


Online
7090
27 úno 2010 07:40
ZZ Top píše:
Co tak občas sleduju slepice ehm pardon matky s kočárky tak ne neumí počítat. Dobré je sledovat je jak parkují ty svoje káry. Snad zásadně bokem ke směru jízdy co tak sleduju v jedničce

A jak je mají parkovat, když podélně se do určeného prostoru vejde jen jeden kočár? Aspoň tedy do autobusu. Pokud mají jet dva, jiná možnost není.


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
pepola píše:
Mnohem větším problémem je přeprava kol. V sobotu jsem jednoho "odresovaného" závodníka šel zkontrolovat a richtig - chtěl jet na černo!
Tak vystoupil a šlapal, směr Soběšice...


Přeprava kol je zlo samo o sobě. Bohužel zlo tolerované a povolené. Tak když už je to povoleno, chtělo by to aspoň někaké příslušné piktogramy vylepit na dveře vozu a u tlačítka singalizace, jako je tomu u kočárů, a také nějaká hlášení o tom co má dotyčnej za povinnost při cestování s kolem, protože tam ty povinnosti nedodržuje opravdu 99% těchto jedinců. Nebo Ti snad popsanej jedinec dal mávnutím ruky znamení, že hodlá nastupovat? (pravda asi jeden z dvaceti mávne)

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
Uživatelský avatar

1404
02 črc 2011 14:08
Edo, v tomto nemáš pravdu.
To, že jsou kočárkem ucpané dveře či průchod vozem, automaticky znamená, že je někde chyba. Toto je skutečnost, která má negativní vlivy na bezpečnost a plynulost provozu. Rozčarování cestujícího, který nemůže projít ke dveřím, je zcela na místě. Prostě jednou je vůz zkonstruován na určitý počet kočárků, tak to má být prostě pevně dané pravidlo.
Navíc, jak tu někdo psal, “maminky“ s kočárky většinou spadají do té bezohledné části cestujících. Už se mi i stalo, že matka s kočárkem stála přímo ve dveřích vleku a ani po otevření neuhla, tak jí říkám “Paní, co takhle mě třeba nechat vystoupit, to je nápad, co?!“ :) a odpověď od slušně vypadající obrejličkované madam byla “a co jako, se nepo*** ty de***e“. Taková zajisté vychová slušného člověka...
Uvědomte si, že přehnaná tolerance je ještě horší než přehnaná netolerance. Přehnaná tolerance se snadno změní v anarchii. A právě díky tomu je zde takový bo***l...
Pepola: tak přeprava kol je kapitola sama o sobě. K tomu jsem se zde už vyjadřoval.

_________________________________
Zkusme se k sobě navzájem chovat ohleduplně, bude nám lépe! :-)
Přemýšlejme, uvažujme, polemizujme... Hlavně nechoďme jak ovce s davem. :-)


Offline
Uživatelský avatar

3691
28 úno 2006 19:00
Mnohem větším problémem je přeprava kol. V sobotu jsem jednoho "odresovaného" závodníka šel zkontrolovat a richtig - chtěl jet na černo!
Tak vystoupil a šlapal, směr Soběšice...


Offline
Uživatelský avatar

2769
07 kvě 2008 20:25
Čebín
Tak trochu jsme mimo téma ... (chtělo by to přesunout)

Mimochodem do KT8 můžou 4 kočárky ;-)

A je to i o řidičích. Pokud si všimnu (bohužel jak píše Rem mnoho jich ani nedá vědět že chce nastupovat) tak jich prostě víc než je stanoveno nepustím a ať se hádaj jak chcou ....


Offline
Uživatelský avatar

Moderátor
6158
11 dub 2010 15:05
Juliánov
Podle mě, je přeprava kočárků takový obraz dnešní doby. Svoje práva znají všichni, ale povinnosti už menšina a ustoupit je ochotný málokdo. Byl jsem několikrát svědkem usměrňování cestujících s kočárkem i jejich vylučování z přepravy, a vždycky se to dostalo do fáze "já mám právo jet", takže docela chápu řidiče, že radši riskují, než aby se celou směnu dohadovali s blbci.

Tak nějak bych čekal, že právě maminy s kočárkama budou patřit mezi nejvíc tolerantní a chápavé cestující, ale opak je pravdou. Podle mě je to obecně jedna z úplně nejhorších skupin cestujících.

Eda píše:
Proč je to zásadní chyba? Podle mě reálně jde ve vozech bezpečně vézt mnohem více kočárků, než jsou 2. Pokud by se striktně dodržoval počet 2 kočárky na tramvaj/bus/trajf, některé maminky by se nedostaly nikam. Třeba na lince 8 v dopoledních hodinách téměř nepotkáte tramvaj bez kočárku. A výjimkou nejsou ani spoje s 8 kočárky ve voze. Neříkám, že je to ideál, ale zakázat jim cestovat podle mě není optimální řešení

Záleží jaké kočáry to jsou. Pokud ty malé, kde dítě sedí, tak si myslím, že i 4 by se třeba v té KT8 bezpečně snesly, pokud jsou to ty velké, tak 2 jsou fakt limit a cokoliv víc už je bezpečnostní riziko.

Podle mě je přeprava kočárků problém, který je potřeba řešit dřív, než za to někdo zaplatí životem, ale otázkou je jak to řešit. Zakázat přepravu úplně je blbost, mediální kampaň tu byla a je, ale účinek veškerý žádný. Snad jedině zásady přepravy kočárku (zejména jeho umístění a polohu ve vozidle) specifikovat v SPP a začít to vymáhat pokutami. Věřím, že kdyby zato člověk dostal třeba pětikilo, nebo litr, tak si už příště dá pozor. S nadměrným počtem by to šlo taky, ale za předpokladu zrušení té poznámky, že řidič může větší počet povolit, protože by to jinak bylo tvrzení proti tvrzení.

_________________________________
Šotouš bez foťáku, je jako tělo bez duše. :-)

"fejsbůk" BMHD.cz


Offline
Uživatelský avatar

Administrátor
6665
26 říj 2005 00:04
Brno-Bohunice
peno píše:
Což je ovšem zásadní chyba! Nezbývá, než doufat, že třeba i ve světle té pražské události, začne DPMB více tlačit na řidiče, aby dodržovali maximální kapacitu vozu a hlavně, bude i řešit stížnosti (nikoliv oznámení!) na velké množství kočárků, dřív, než se nějaký podobný průšvih stane i v Brně.

Proč je to zásadní chyba? Podle mě reálně jde ve vozech bezpečně vézt mnohem více kočárků, než jsou 2. Pokud by se striktně dodržoval počet 2 kočárky na tramvaj/bus/trajf, některé maminky by se nedostaly nikam. Třeba na lince 8 v dopoledních hodinách téměř nepotkáte tramvaj bez kočárku. A výjimkou nejsou ani spoje s 8 kočárky ve voze. Neříkám, že je to ideál, ale zakázat jim cestovat podle mě není optimální řešení.

Působí to na mne trochu tak, že jste se kvůli nějakému kočárku párkrát nemohli dostat ke dveřím a to vás natolik nas*alo, že teď bojujete proti vyššímu počtu kočárků ve vozech. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Jinak: Jak souvisí nehoda v Praze s maximálním povoleným počtem kočárků ve vozech? Máte snad informace, že těch kočárků tam v tu chvíli bylo víc, než bylo povoleno? Já ne.


Offline
Uživatelský avatar

1404
02 črc 2011 14:08
Dokud se nezmění SPP, řešit se zřejmě ani nemůže nic. Ale dokud se nezmění přístup a myšlení lidí, budou sebelepší SPP jen kus papíru...
Teď je asi moderní chovat se jako ignorant, jako dobytek nebo jako obojí dohromady, a to je špatně!
V SPP je už léta uvedeno, že je zákaz ve voze žrát, přepravovat čokly bez koše, provozovat zdroje hluku aj.. A kolik procent lidí to dodržuje?
Nedávno mi jedna známá vykládala pár let starou historku, kdy jela autobusem a skupinka cestujících na řidiče pokřikovala “jedeš jako h***do“. On zastavil, vylezl z kabiny do vozu a s úsměvem a ledovým klidem: “jedu úměrně tomu, co vezu. Vezu ho***a, jedu jako ho***o“ :-)

_________________________________
Zkusme se k sobě navzájem chovat ohleduplně, bude nám lépe! :-)
Přemýšlejme, uvažujme, polemizujme... Hlavně nechoďme jak ovce s davem. :-)


Offline
Uživatelský avatar

630
15 dub 2013 15:57
Dokud se nezmění SPP tak se nic takového řešit nebude. Ale osobně bych to dodržování počtu kočárků taky uvítal-někdy se kvůli nevhodnému umístění kočárků nedá ani vystoupit.

_________________________________
Je hodně autobusů, jeden je však nejlepší
Karosa


Offline
80
05 dub 2015 09:45
Rem píše:
Proč o řidiči? Oni snad cestující v tomto případě "matky s kočáry" neumějí napočítat do dvou? Pokud vidí dva kočáry ve voze pro dva kočáry, nechápu kam se dál cpou. Zvlášť, když ani nejsou schopné řádně signalizovat nástup nebo i výstup! Pak si jich třeba řidič ani nevšimne...


Co tak občas sleduju slepice ehm pardon matky s kočárky tak ne neumí počítat. Dobré je sledovat je jak parkují ty svoje káry. Snad zásadně bokem ke směru jízdy co tak sleduju v jedničce


Offline
Uživatelský avatar

1577
11 lis 2008 15:56
Hodonín, zóna 900 IDS JMK
Což je ovšem zásadní chyba! Nezbývá, než doufat, že třeba i ve světle té pražské události, začne DPMB více tlačit na řidiče, aby dodržovali maximální kapacitu vozu a hlavně, bude i řešit stížnosti (nikoliv oznámení!) na velké množství kočárků, dřív, než se nějaký podobný průšvih stane i v Brně.

_________________________________
Zákaz kouření není zádná sranda!

Ares: To nejlepší z Irisbusu ;-)


Offline
1109
21 zář 2009 15:23
Na to má samozřejmě plné právo, ale nikoli povinnost, jak se nám tady snaží někteří vnutit.


Offline
2809
01 úno 2006 10:39
Jezour: přesně tak. Pokud se ale stane nehoda a bude zranění, něco jako v Praze před nedávnem, tak to bude na řidiče. Takže pokud řidič nechce riskovat, veme jen počet kočárů / vozíků který je pro dané vozidlo určené výrobcem.


Offline
1109
21 zář 2009 15:23
mechoš píše:

Jedná se o maximální počet kočárků (vozíků), ale řidič může (ovšem na svou pojistku) umožnit přepravu většího počtu kočárků (vozíků)


Přesně tak, viz SPP IDS Jmk, článek 6, odstavec 15, písmeno c - "Řidič je oprávněn povolit přepravu i většího množství kočárků." Ve voze může být umístěno tolik kočárků, kolik řidič povolí. Tzv. oznámení (nepovažují se za stížnosti) na velký počet kočárků v jednom voze nejsou řešeny.


Offline
Uživatelský avatar

2484
19 dub 2009 12:06
Brno
mechoš píše:
Ale tohle je hodně i o řidiči. Pokud mám obsazenou kapacitu tedy nejsem schopný zajistit bezpečnost mám právo - ba dokonce povinnost nepokračovat v jízdě. To že na to většina řidičů kašle je věc druhá ....


Proč o řidiči? Oni snad cestující v tomto případě "matky s kočáry" neumějí napočítat do dvou? Pokud vidí dva kočáry ve voze pro dva kočáry, nechápu kam se dál cpou. Zvlášť, když ani nejsou schopné řádně signalizovat nástup nebo i výstup! Pak si jich třeba řidič ani nevšimne...

_________________________________
Můj YOUTUBE kanál, obsahující zajímavá videa a foto-videa z oblasti veřejné dopravy.

Moje fotogalerie s dopravní tématikou.


Offline
2788
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
Není to dokonce tak, že ono číslo odpovídá vypočtené kapacitě plošin a je dáno samotným výrobcem vozidla?


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 106 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Právě je 28 bře 2024 10:45
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]