Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 31 z 37    Přejít na stránku Předchozí  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 37  Další
Autor Zpráva
Offline
143
10 lis 2012 09:29
miropiro píše:
Že už tady vedeme jazykovou debatu, tak bych rád dodal, že stejně tak se oniká i v polštině, i když v případě polštiny mi již bylo párkrát sděleno, že jsem až přehnaně zdvořilý :-)


To není úplně přesné, spíše bych řekl, že Poláci onkají a onakají. Jde o to, že např. místo "prosím vás" řeknou (podle adresáta) "prosím pána/paní/pány/paní". Výhodou je, že se dá poznat, jestli zdvořile oslovují jednoho člověka, nebo skupinu lidí.


Offline
Uživatelský avatar

1337
17 črc 2010 21:41
Krno
Ono se onikání právě pod vlivem němčiny dřív používalo i v češtině (netuším teda v jakém rozsahu a v jakém období). Takže mi taky přijde logické označovat německý způsob oslovování jako "onikání".

_________________________________
Ano, jsem to já, Fantomas...


Offline
Uživatelský avatar

6894
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Fafner: nejde tak náhodou o to, kterou osobu používáš pro to oslovení? My používáme osobu Vy -> vykáme. Němci používají osobu Oni -> onikají. Jinak pokud tomu budeme říkat zdvořilé oslovení, potom je opravdu jedno, který národ používá kterou osobu.
Mch. tykání se používá pro osobu Ty.


Offline
1589
18 led 2009 10:06
Fafner píše:
to že je to třetí osoba neznamená, že je to onikání... česky je to taky množný číslo a taky lidí, kterejm vykám, nemusí být víc... zkrátka to samé, co je česky vykání, je německy siezen, bez ohledu na to, co to znamená v doslovném překladu...

To se celou dobu snažím říct :-)

_________________________________
Děkujeme, že používáte IDS JMK. Šetříte životní prostředí pro své děti.


Offline
3342
21 led 2011 14:19
to že je to třetí osoba neznamená, že je to onikání... česky je to taky množný číslo a taky lidí, kterejm vykám, nemusí být víc... zkrátka to samé, co je česky vykání, je německy siezen, bez ohledu na to, co to znamená v doslovném překladu...

_________________________________
Definitivně možná.


Offline
Uživatelský avatar

2550
05 úno 2007 18:12
Malečkův rajón
Že už tady vedeme jazykovou debatu, tak bych rád dodal, že stejně tak se oniká i v polštině, i když v případě polštiny mi již bylo párkrát sděleno, že jsem až přehnaně zdvořilý :-)

_________________________________
Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian

Můj nový web o severním okolí Brna


Offline
Uživatelský avatar

6894
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Fafner: je to onikání, poněvadž je to shodné s 3. osobou mn. č. "oni", a tudíž je jedno, že se to používá jako české vykání (to vychází z 2. osoby mn.č.). Tzn. oslovení se "jmenuje" podle toho, kterou osobu používám.

Gold.finger: ono to "jezdit vpravo" atd. by nebylo od věci.


Offline
3342
21 led 2011 14:19
Neoniká, technicky a zdvořilostně je to klasické vykání jako u nás. Jen je v jiném tvaru a řídí se jinými pravidly. To, že nevychází z druhého pádu množného čísla, ale ze třetího pádu, ještě neznamená, že je to onikání, prostě je to gramaticky jinak a nelze to překládat doslova, protože pak to bude znít blbě.

_________________________________
Definitivně možná.


Offline
1589
18 led 2009 10:06
Pokud bysme říkali, že se v němčině oniká, tak by se pak muselo říkat, že angličtina vyká. Protože jako němčina používá tvar pro víc lidí jako vykání, tak angličtiny zase používá výraz pro víc lidí jako neutrální oslovení.

_________________________________
Děkujeme, že používáte IDS JMK. Šetříte životní prostředí pro své děti.


Offline
Prznitel češšššššštiny
Uživatelský avatar

Prznitel češšššššštiny
1971
07 dub 2006 09:03
Tak především němčina nevyká, ale oniká - dají přednost, sednou si. Ty zdvořilé příkazy jsou ve 3. osobě plurálu. Jinak ty upozorňovací tabule jsou v infinitivu, tedy neurčitém nikoho neurážejícím tvaru. Je to vidět například na otrockých překladech příkazů do polštiny a češtiny na B7 od Drasenhofenu k A5: jezdit vpravo. Fafner má pravdu.


Offline
3342
21 led 2011 14:19
Ale cedule běžně tykají...

Bitte rechts stehen je podle mě neutrální tvar, kdybys to chtěl doslova přeložit do češtiny tak něco ve stylu "prosíme o stání vpravo", což není ani tykání, ani vykání.

_________________________________
Definitivně možná.


Offline
1589
18 led 2009 10:06
mceza píše:
Ano, to samozřejmě vím! Nikde nepíšu, že angličtina vykání používá ;)

V němčině to je dost podobné jako v češtině (tedy historicky to je spíš naopak...)

No ale tak pro zajímavost, pozor, právě paradoxně you se původně používalo jako vykání, a na tykání sloužilo thou. Doteď se s thousetkáš třeba v náboženských textech. (dokonce jsem slyšel extrémní názor že v angličtině se jenom vyká, ale to si nemyslím, tam jsou akorát jiný prostředky pro vyjádření postoju k domu s kým mluvíme než tykání a vykání).

K té němčině, jak to myslíš, historicky naopak? :-k (jedinej nápis v němčině co mě napadá je z eskalátorů ve vídeňským metru - Bitte rechts stehen, což ale může být i množný číslo i vykání (pokud bysme vzali, že Sie i pro zjednodušení vypuštěno)). Tak teda vlastně nevím, z kama si myslím, že se v němčině v nápisech tyká, ale něco mně říká, že jo...

_________________________________
Děkujeme, že používáte IDS JMK. Šetříte životní prostředí pro své děti.


Offline
Uživatelský avatar

1363
06 zář 2010 15:29
Brno - Masarykova čtvrť
Já si myslím, že to je ještě pozůstatek z dob totality aneb soudruhu, zpomal.


Offline
Uživatelský avatar

4738
23 dub 2010 00:41
BRONX
Jak jsou ty radary, které píší po překročení ryclosti "Zpomal", tak mě dost rozčilují. Kousek na MB je ale jeden, kterej píše "Zpomalte", ten je mi sympatickej a jezdím tam pomaleji :D

Richie píše:
Angličtina žádný pravidla pro tykání jako takový mít nemůže, protože se tykání už pár století nepoužívá..

Ano, to samozřejmě vím! Nikde nepíšu, že angličtina vykání používá ;)

V němčině to je dost podobné jako v češtině (tedy historicky to je spíš naopak...)


Offline
Uživatelský avatar

1363
06 zář 2010 15:29
Brno - Masarykova čtvrť
Němčina to má s tykáním podobně jak čeština. A jestli jste si všimli, české dopravní značky nám taky tykají ;) Rozsviť světla, cyklisto, sesedni z kola...


Offline
514
30 zář 2011 07:06
Brno u linek 3, 11, 12, 81, 92, 93, 99
Němčina to poměrně řeší a myslím, že se to používá celkem často. Ale asi Ti to nevysvětlím.

_________________________________
Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby.


Offline
1589
18 led 2009 10:06
Angličtina žádný pravidla pro tykání jako takový mít nemůže, protože se tykání už pár století nepoužívá... :wink: Myslím ale jestli se i v němčině tyká/vyká při stejných situacích jako v češtině... Mám dojem že je tam tykání častější, ale nemám to podložený ničím, pokud byste tady někdo rozuměli němčině nějak víc, nechám se rád poučit :-)

_________________________________
Děkujeme, že používáte IDS JMK. Šetříte životní prostředí pro své děti.


Offline
Uživatelský avatar

4738
23 dub 2010 00:41
BRONX
Němčina má narozdíl od angličtiny poměrně podrobná pravidla pro vykání/tykání ;-)


Offline
1589
18 led 2009 10:06
Nevím, ale mám dojem že ne, protože cedule často lidem taky tykaj...

_________________________________
Děkujeme, že používáte IDS JMK. Šetříte životní prostředí pro své děti.


Offline
3342
21 led 2011 14:19
// OT přesunuto do vhodnějšího tématu
// toto je reakce na tento příspěvek
// mceza



Richie píše:
Ale třeba v němčině nejsou tak striktní pravidla pro vykání/tykání.
A třeba taky jo. [-X

_________________________________
Definitivně možná.


Offline
Uživatelský avatar

3691
28 úno 2006 19:00
23.01.2013 | V čem je Brno nejlepší

Otázka: Nemám už dotaz, jen jsem si konečně přečetl vaši odpověď na můj tehdejší dotaz v čemže je Brno nejlepší. Osobně mám dost sebevědomí abych pomýšlel na to, že bych mohl žít někde, kde se dokáží porovnat se světovými velkoměsty. Ani si nemyslím, že by to třeba nemohlo být i v Brně. Ale s odpovědí jako je ta vaše, a s vedením jako jste vy, bude opravdu akorát velké hovno. Díky.


Dobře on! biggrin

(viz http://www.romanonderka.cz/ptejte-se-ro ... esic1.html)


Offline
1161
06 kvě 2007 13:02
ČR
Tím dovětkem za svým příspěvkem jsem nechtěl rozpoutat nějakou vášnivou politickou diskusi. Jen jsem prostým oznámením reagoval na Čéžu, nic víc, nic míň. Ani osobně, ani přes fórum nehodlám někoho přesvědčovat, ať volí hlavu takovou či makovou - stejně bude volit podle svého uvážení, tak na co zbytečně ošoupávat hubu nebo klávesnici.


Offline
3342
21 led 2011 14:19
Aspoň si neplevelme Výluky a aktuality volebními výkaly a jinýmišity...
Filip Daněk píše:
To doufám, že u nikoho.

A takhle funguje demokracie v praxi ;) Nevadí mi, když někdo volí jinak než já, nevadí mi, když někdo nevolí. Vadí mi, když někdo dělá idioty z těch, kteří volí jinak - a to z obou stran. Vadí mi negativně mířená kampaň - a to proti oběma kandidátům. Vadí mi, že lidi jsou schopni se rozhádat se svými nejlepšími přáteli kvůli věci tak obyčejné, jako jsou volby.

_________________________________
Definitivně možná.


Offline
9986
15 led 2005 23:41
FD
Veškeré charakteristiky i znaky (a koneckonců i evoluce, ač jsem proti ní) nasvědčují tomu, že to byl člověk, tak nevím, co tu řešíte. Maximálně jsem schopen připustit, že to mohl být nějaký druh mimozemšťana, ovšem všechny známé druhy mimozemšťanů, kteří vypadají jak lidi, jsou velcí, mají do červena zbarvené vlasy a modré oči.

A jinak si za svými názory obvykle stojím - a jsem-li přesvědčen, že mám pravdu, stojím si za nima o to více.


Offline
3342
21 led 2011 14:19
Buďte v klidu lidi, to že je někdo magor, nebo že se jako člověk nechová, ještě neznamená, že by to nebyl člověk... koneckonců, tohle fórum je toho občas důkazem, chi chi :)

_________________________________
Definitivně možná.


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 914 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 37  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Právě je 28 bře 2024 21:06
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]