Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 12 z 111    Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 111  Další
Autor Zpráva
Offline
2788
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
Jestli to ale správně chápu, tak ale tvrzení, že elektronická šalinkarta umožňuje alternativní trasy, není univerzálně platné. Musí být explicitně vymezeno na určitou linku/trasu, ne?


Offline
Uživatelský avatar

1577
11 lis 2008 15:56
Hodonín, zóna 900 IDS JMK
Hmm, tak to je pro mne novinka. To se tedy omlouvám, to jsem skutečně nevěděl. Zase nemůžeme všichni vědět všechno. Ale jak píšeš, platí to jen pro elektronické předplatní jízdenky. Papírové tedy platí dál tak, jak jsem popsal. Nicméně to může být pro lidi z Hodonína dobrá motivace přejít na elektronické předplatní jízdenky, což nakonec bude jistě cíl a důvod proč tato výjimka neplatí i pro papírové jízdenky.

_________________________________
Zákaz kouření není zádná sranda!

Ares: To nejlepší z Irisbusu ;-)


Offline
7090
27 úno 2010 07:40
Peno, nešiř tu prosím bludy.

Tarif IDS JMK: Pro předplatní jízdenky v elektronické formě mohou být stanoveny trasy umožňující jízdu s daným jízdním dokladem mezi výchozí a cílovou zastávkou i mimo zónovou platnost tohoto jízdního dokladu. Podmínkou pro povolení alternativní trasy je stejná cena jízdního dokladu vydaného za shodných tarifních podmínek po předplacené a alternativní trase.

Brno – Hodonín 100,101, 610, 525, 630, 640, 650, 660, 910, 900
Platí i pro cestu linkou R13, S9, R50 v úseku Brno – Břeclav – Hodonín.

Brno – Hodonín 100, 101, 510, 525, 535, 545, 555, 565, 912, 900
Platí i pro cestu linkou 109 v úseku Brno – Hodonín.


Offline
2788
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
I v případě nákupu e-jízdenky a pípání u řidiče jsem zažil z pohledu řidiče dvě situace: buď jsou tam přímo vypsané zóny, nebo je tam informace o počtu zón. Tak jako tak by mi to svítilo oranžově s textem "zkontrolujte platnost zón" nebo něco takového.


Offline
Uživatelský avatar

1577
11 lis 2008 15:56
Hodonín, zóna 900 IDS JMK
Falkon píše:
(prostě např. z Brna do Hodonína šalinkarta vydaná na cestu vlakem platí i v lince 109 a naopak)

No, to právě že ne. Předplatní jízdenka pro autobusové zóny platí jen pro autobus a předplatní jízdenka pro vlakové zóny platí jen pro vlak. Pouze pokud si někdo koupí všezónovou může si vybírat, ale pak je stejně jedno, kudy, jak a čím jede.
Falkon píše:
nevím, jak by to platilo u jednorázové jízdenky; mám tím na mysli – pokud si koupím jednorázový lístek a pojedu vlakem z Brna do Hodonína a stihnu se na ten stejný lístek v rámci jeho časové platnosti vrátit ještě do Brna, ale autobusem, možná by měl taky platitl, protože projedu stejný počet zón (*pří oné výjimce u Břeclavi), jen to budou zóny jiné.

Stejný počet zón ano, ale ne stejné zóny. Takže legální toto nebude. Pravdou ale je, že v praxi to nikdo řešit nebude.
Na druhou stranu, člověk, který jede z Hodonína do Brna autobusem, pak může na tu jízdenku legálně dojet třeba do Šlapanic, protože zónou 610 ten autobus projíždí taky. A pokud jede vlakem, pak může zase legálně dojet třeba do Moravan, protože přes zónu 510 projíždí i ten vlak. Tohle už v souladu s tarifem je, na rozdíl od cest přes jiné zóny.

_________________________________
Zákaz kouření není zádná sranda!

Ares: To nejlepší z Irisbusu ;-)


Offline
790
25 led 2006 09:46
Dobrá připomínka. Celkem by mě zajímalo, jak by ta cesta druhou trasou zpět fungovala, pokud si koupím třízonovou elektronickou jízdenku k šalinkartě na platební kartě. Zda bych si úspěšně odpípl v autobusu linky 301 v Lipůvce.


Offline
2788
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
Ten příklad s dvěma různými cestami přes různé zóny, kde ale celkový počet zón od Brna je stejný, má jeden drobný háček. Jde to realizovat pouze s jednorázovou jízdenkou. Se šalinkartou smůla, tam jsou ty zóny vypsané. A kdybychom měli všude e-tarif a museli si při nástupu do každého vozu pípat, byl by pokoj od těchto úvah.


Offline
Uživatelský avatar

353
03 črc 2007 20:00
IDS JMK, zóna 535
b1 píše:
… I když teda pojedu zónami 101-100-101, to by si možná někteří mohli vyložit jako tři zóny.

Do tohoto se s dovolením vložím, neboť nejednou jsem byl již svědkem, že ani pracovníci v rámci IDS JMK nejsou plně seznámeni s tím, jakou jízdenku si má člověk pro svou cestu vlastně koupit. Nejčastěji k tomuto neznalostnímu jevu za mého svědectví docházelo ve vlacích, což se dá myslím pochopit, neboť průvodčí nejsou přímo zaměstnanci IDS JMK, nýbrž ČD a projíždějí/mohou projíždět i v rámci cesty jednou soupravou přes různé integrované systémy.

Jednoho dne jsem právě vystupoval na Lesné a při výstupu jsem byl svědkem toho, jak průvodčí vystupujícímu cestujícímu sdělil, že při cestě z Hrušovan u Brna na Lesnou potřebuje jízdenku na 5 zón, neboť 525 + 510 + 101 + 100 + 101 se přece rovná 5 a ne 4, že? Nelenil jsem tedy a vznesl dotaz přimo na společnost Kordis, poněvadž, pokud by tato logika platila, pak by právě každý průjezd i již jednou projetou zónou znamenal o zónu navíc, a tak by někteří brněnští museli kupovat jízdenku třeba i na 4 zóny, pokud by například při své cestě z bodu A ležícího v jedné z brněnských zón do bodu B ležícího v druhé z obou brněnských zón jeli přes body C a D ležící v té opačné zóně (doufám, že jsem to napsal srozumitelně, ale pro jistotu: prostě by při svě cestě 3× přejeli hranici mezi zónami 100 a 101). A Kordis mi odpověděl, a sice, že onen průvodčí poskytl cestujícímu mylnou informaci a pravda je tedy taková, že v rámci časové platnosti dané jízdenky je možný přejezd určeným počtem zón klidně třeba 20×, když to člověk stihne.

A mimochodem, co se týká toho „fíglu“ ohledně počtu projetých zón vs. platnosti dané jízdenky… jinými slovy to, co si myslím, že tu bylo naznačeno v příspěvku od TMB – že pokud pojedu přes stejný počet zón, jen jinudy a stihnu to v rámci časové platnosti – k tomu mám dvě věci:
Jednak se jedná o ty alternativní trasy nebo jak se to jmenuje (prostě např. z Brna do Hodonína šalinkarta vydaná na cestu vlakem platí i v lince 109 a naopak) – nevím, jak by to platilo u jednorázové jízdenky; mám tím na mysli – pokud si koupím jednorázový lístek a pojedu vlakem z Brna do Hodonína a stihnu se na ten stejný lístek v rámci jeho časové platnosti vrátit ještě do Brna, ale autobusem, možná by měl taky platitl, protože projedu stejný počet zón (*pří oné výjimce u Břeclavi), jen to budou zóny jiné.
A druhá věc je ta, že v případě jednorázového lístku (dejme příklad, že pětizónového, tedy 42 Kč/120 minut), a opět zdůrazňuji, že se to musí stihnout v rámci časové platnosti, bych mohl hypoteticky jet napříč až cca. 12 zónami, protože, když ho označím v zóně A a pojedu s ním do zóny E přes zóny B, C a D a stihnu se vrátit zpět do zóny A a ještě jet „na druhou stranu“ do zóny I přes zóny F, G a H, mělo by to být zcela legální, neboť na tom lístku není uvedeno, jakým směrem jsem se původně vydal… jediný, kdo mě může „udat“, je řidič autobusu, a to ještě jedině v případě, že bych s ním jel na konečnou a stihl bych ho i zpět a jel s jeho spojem až za původní zónu označení lístku, protože u vlaku toho stejného průvodčího prakticky nepotkáte, když jeho souprava pokračuje zpravidla i mimo hranice IDS JMK…


Offline
Uživatelský avatar

3687
08 čer 2005 23:12
Tak od hřbitova k Zoo by to vycházelo nejrychleji 5 na Českou a pak 3 nebo 10, případně po skončení výluky 5 na Mendlák a pak 1. Vše na dvouzónovou jízdenku. I když teda pojedu zónami 101-100-101, to by si možná někteří mohli vyložit jako tři zóny.

Teda leda že by někomu hůře pohyblivému dělalo problém přestoupit, a využil by přímo linku 51.

Zajímavější je ovšem třeba relace Ústřední hřbitov - Žebětín. Tam už by to linkou 51 mohlo vyjít rychleji než linkami 5 a 52, podle toho jak by vycházely čekací doby při přestupu.

A pořád jsem se nedozvěděl, jestli v relacích Troubsko-ÚH nebo Zoo-Moravany musím platit 3 zóny nebo 2.

Ono tou obezličkou je totiž právě ta výjimka, která se dá vyložit i tak, že vlastně na jakoukoli cestu linkou 51 stačí dvouzónová jízdenka, neboť linka 51 zónou 410 projíždí dvakrát ve dvou oddělených úsecích a zónou 101 dokonce třikrát, což je snad jediný takový případ v IDS JMK mimo linky jezdící pouze v zónách 100+101 (40, 67, 44, 84 a zajistě i další linky během své trasy střídají zóny 100 a 101), vlastně snad ještě teda ten jeden zmíněný spoj linky N96, který jede 101-100-101-610-101, ale právě že zde žádná výjimka není, tak není co řešit a počítá se počet projetých zón, tj. 3 (100, 101, 610).


Offline
7090
27 úno 2010 07:40
Ale to tam, snad běžný cestující ani nehledá. On taky málokdo pojede z centrálky do Bástru touto linkou, že. :-)


Offline
Uživatelský avatar

1577
11 lis 2008 15:56
Hodonín, zóna 900 IDS JMK
Bingo! To je právě to, co v té výjimce takto napsané chybí.

_________________________________
Zákaz kouření není zádná sranda!

Ares: To nejlepší z Irisbusu ;-)


Offline
7090
27 úno 2010 07:40
Ale tady přece nejde o placení za projeté zóny. Tady jde o upřesnění úseku, kterého se to týká.


Offline
Uživatelský avatar

1577
11 lis 2008 15:56
Hodonín, zóna 900 IDS JMK
Právě že ne, protože premisou tarifu IDS JMK je to, že za zóny se platí jen jednou, i když jsou projížděny víckrát ;-)

_________________________________
Zákaz kouření není zádná sranda!

Ares: To nejlepší z Irisbusu ;-)


Offline
7090
27 úno 2010 07:40
peno píše:
Ale ony tam právě vypsány jsou. Přečti si ještě jednou, jak je ta výjimka přesně napsána:
Při jízdě linkou 51 mezi zónami 510 a 101 vedoucí přes zónu 410 není nutné v případě jednorázové nebo předplatní jízdenky hradit jízdné za zónu 410.
Při jízdě linkou 51 mezi zónami 410 a 101 vedoucí přes zónu 510 není nutné v případě jednorázové nebo předplatní jízdenky hradit jízdné za zónu 510.

Nejsou. Pak by tam muselo být "pro jízdu mezi zónami 510 a 101 vedoucí přes zóny 410 a 101...."


Offline
Uživatelský avatar

1577
11 lis 2008 15:56
Hodonín, zóna 900 IDS JMK
Jistě, jen JEDNA výjimka. Ale ono právě není nikde psáno, že nelze uplatnit tu výjimku i pro průjezd, tedy, že zóna 510 se nepočítá jen když se dané zóny projíždí jen jednou. A v tom bude podle mě kámen úrazu.

Na druhou stranu, i přesně v tarifu popsaná výjimka může být kamenem úrazu, jak dokazuje výjimka pro zónu 575 na lince R13 (a podle tarifu také S9 a stále S3, ale to už je dnes pasé), která jasně platí jen pro cesty mezi Brnem a Hodonínem, ale přesto tuto výjimku někteří dodnes chápou tak, že platí i pro cesty např. mezi Hodonínem a Šakvicemi a to nejen R13, ale i S9 a S51. Což ale není vůbec pravda, protože v tomto případě je tarif jednoznačný.

_________________________________
Zákaz kouření není zádná sranda!

Ares: To nejlepší z Irisbusu ;-)


Offline
9986
15 led 2005 23:41
Já teda ten výklad tarifu a jízdní řád chápu tak, že se lze při jízdě uplatnit vždy jen jednu výjimku, ne obě. Tedy ze Z101 do Z101 přes Z410 NEBO Z510, ne Z410 A Z510. Podle mne totiž někdo zapomněl, že linka vede 101-510-410-101-410, a ne 101-510-101-410, kdy by pak dávala ta výjimka tak, jak ne napsaná, větší smysl. Reálně bych si ale koupil lupen 2Z/25 Kč označenej v Z101, jsem přesvědčen, že případná přepravní kontrola bude zmatena zcela stejně jak já, případně mi nic neprokáže.


Offline
Uživatelský avatar

1577
11 lis 2008 15:56
Hodonín, zóna 900 IDS JMK
Ale ony tam právě vypsány jsou. Přečti si ještě jednou, jak je ta výjimka přesně napsána:
Při jízdě linkou 51 mezi zónami 510 a 101 vedoucí přes zónu 410 není nutné v případě jednorázové nebo předplatní jízdenky hradit jízdné za zónu 410.
Při jízdě linkou 51 mezi zónami 410 a 101 vedoucí přes zónu 510 není nutné v případě jednorázové nebo předplatní jízdenky hradit jízdné za zónu 510.

_________________________________
Zákaz kouření není zádná sranda!

Ares: To nejlepší z Irisbusu ;-)


Offline
7090
27 úno 2010 07:40
Já si právě myslím, že aby to bylo možné, musely by tam být vyjmenovány všechny zóny, přes které to jede. Viz to, co jsem psal 26. 11.


Offline
Uživatelský avatar

1577
11 lis 2008 15:56
Hodonín, zóna 900 IDS JMK
Robert píše:
Já jsem si tedy doteď myslel, že když je někde výjimka, tak platí právě tak, jak je popsaná. A ne že se v tom budou hledat obezličky, jak ušetřit 2 Kč. Naštěstí 99 % cestujících tohle fakt neřeší.

To je ale přesně to, že ta výjimka mluví jen o zónách, ne o zastávkách. Kdyby tam bylo napsáno, že ta výjimka platí jen pro cesty UH - Ostopovice a opačně pouze pro cesty Nemocnice Bohunice - Moravany, tato debata nevznikne. Ale protože ta výjimka mluví jen o zónách a ani nespecifikuje hned vedlejší, tak by právě mělo být možné dojet z UH do zoo jen na dvouzónovou jízdenku, protože zóna 510 se nepočítá. Tak je přesně ta výjimka napsána. Že by tak nikdo soudný nejel, protože taková cesta trvá skoro dvakrát déle, než kombinace a-40/61 a a-50 je asi jasné, ale i tak, ta výjimka je napsána tak, jak je a výklad k ní myslím nikde není.

_________________________________
Zákaz kouření není zádná sranda!

Ares: To nejlepší z Irisbusu ;-)


Offline
790
25 led 2006 09:46
Za prvé - ta výjimka je popsána nejednoznačně. Za druhé - nehledám obezličky, klidně těch pár Kč navíc dám, Ale nehodlám je dávat zbytečně. Proto mě zajímá výklad terifu, resp. zda je v něm specifikováno, co je přesně zónová platnost.
Pokud jedu z Brna pryč přes x zón, tak je to jasné. Ovšem pokud se mohu v rámci časové platnosti na tutéž jízdenku vracet (a mám pocit, že je to legální), tak nevím, proč bych měl třeba v případě toho Blanska při návratu platit vic, jen proto, že jedu jinudy.
Prostě platím jízdné za přepravu z bodu A do bodu B a zpět dle toho, kolik je mezi nimi zón, nikoliv, přes kolik zón jedu tam i zpět.
Pokud to tarifní podmínky zakazují, O.K., ale rád bych znal přesné znění.


Offline
7090
27 úno 2010 07:40
Já jsem si tedy doteď myslel, že když je někde výjimka, tak platí právě tak, jak je popsaná. A ne že se v tom budou hledat obezličky, jak ušetřit 2 Kč. Naštěstí 99 % cestujících tohle fakt neřeší.


Offline
790
25 led 2006 09:46
Ano? A co když se pojedu podívat, jak spravili trať do Blanska. K šalinkartě potřebuji 3 zónovou jízdenku. Dojedu do Blanska a na otočku se na stejnou jízdenku vrátím zpět - časová i zónová platnost je dodržena.

Stejně tak snad mohu jet tam i zpět na tutéž jízdenku linkami 301 a 152 s přestupem v Lipůvce.

A co mi brání na tutéž jízdenku jet vlakem tam a autobusy zpět? V Blansku mohu bez problémů nastoupit, dále jsem stále do tří zón od Brna - dodržena je tedy i zónová platnost. Přesto reálně projedu 5 mimobrněnských zón.

A diskutovat budu, neboť mě zajímá, jak mi kdokoli prokáže, že nemám platnou jízdenku.


Offline
2788
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
TMB píše:
Co je na tom k nepochopení? V rámci zónové a časové platnosti mohu mezi zónami jet kolikrát chci.

Ano, samozřejmě, proto za cestu ÚH--ZOO napříč 3 zónami račte zaplatit 27 Kč a nediskutujte.
Chce nějakou tarifní výjimku? Respektujte její znění. Ach jo, proč mi ta debata připomíná "diskusi" s politiky?


Offline
Uživatelský avatar

3687
08 čer 2005 23:12
P. Haluza píše:
Pak to ovšem bude jízda v celé trase na ten stejný jízdní doklad, což není možné. Co je na tom proboha k nepochopení?

Takže kdybych jel od ÚH linkou 51 jen do Ostopovic na dvouzónový lístek, tak to bude v pořádku?
A když následně nastoupím do linky 403/404 směr Lískovec s dvouzónovým lístkem označeným v zóně 101, tak řidič bude muset vyšetřovat, jestli jsem se předtím do těch Ostopovic dostal třeba přes Bohunice, nebo jestli jsem projel linkou 51 přes zónu 510, a v tom případě si pak budu muset do Lískovce dokoupit zónu 101, přestože budu mít lístek označený v zóně 101?

Samozřejmě bych tuto akci musel stihnout do 60 minut, což by ale nebyl problém vzhledem k tomu, že linka 51 má z Ostopovic směr Lískovec často shodné časy odjezdů s linkami 403/404.


Offline
790
25 led 2006 09:46
Co je na tom k nepochopení? V rámci zónové a časové platnosti mohu mezi zónami jet kolikrát chci.


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2769 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 111  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Právě je 28 bře 2024 20:55
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]